Tu Polskie Radio, mówi Andrzej Łapicki

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 15:00
Dwieście razy znakomity aktor wystąpił w naszych słuchowiskach, wcielając się zarówno w amantów, bystrych inteligentów, jak i bohaterów kryminalnych intryg.
Audio
Andrzej Łapicki, Teatr Telewizji. Pan Generał, reżyseria Aleksander Bardini, 30.03.1970.
Andrzej Łapicki, Teatr Telewizji. "Pan Generał", reżyseria Aleksander Bardini, 30.03.1970. Foto: Zygmunt Januszewski/TVP/PAP

Debiut radiowy Andrzeja Łapickiego miał miejsce w łódzkim radiu w roku 1946: było to słuchowisko "Lekarz mimo woli" według komedii Moliera w reżyserii Michała Meliny. Po przejściu w 1949 do Warszawy aktor zaczął współpracę z Teatrem Polskiego Radia.
Najstarsze nagrania w warszawskim archiwum z udziałem Andrzeja Łapickiego pochodzą z początku lat 50. - Wystapił w około dwustu rolach, epizodycznych i głównych - mówiła w Dwójce Anna Smolana, kierownik fonoteki w archiwum Polskiego Radia. Aktor grał w słuchowiskach w reżyserii Jeremiego Przybory, Erwina Axera, Zbigniewa Kopałki, Antoniego Bohdziewicza, Wiesława Opałka i właśnie Michała Meliny, dla którego stał się ulubionym aktorem.

Z czasem do udziału w słuchowiskach zaczęli go zapraszać także inni reżyserzy: Zdzisław Nardelli, Juliusz Owidzki i Wojciech Maciejewski. Co ciekawe, był częstym wykonawcą w słuchowiskach kryminalnych. Charakterystyczny głos Andrzeja Łapickiego, jego nienaganna dykcja oraz niezaprzeczalna kultura wypowiedzi predestynowały go do ról z wielkiej literatury: polskiej i światowej. Reżyser Wojciech Maciejewski wspominał na naszej antenie współpracę z aktorem przy słuchowiskach według dramatów francuskich autorów.

W końcu Andrzej Łapicki sam zaczął reżyserować. Pozostawił po sobie około dziewięćdziesiąt prac reżyserskich, m.in. "I było święto" Andrzeja Mularczyka (prototyp "Samych swoich") oraz jedenaście tytułów w cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" (nie wyłączając "Lalki" Bolesława Prusa i "Sagi rodu Forsytów", które cieszyły się dużą popularnością wśród słuchaczy). Te czasy wspomniał w audycji reżyser Teatru Polskiego Radia Marek Kulesza.
jest jeszcze jedna dziedzina, w której Andrzej Łapicki był niezrównanym wykonawcą radiowym - to jego interpretacje prozy. Opowiadał o tym Henryk Bardijewski, autor wielu słuchowisk i powieści: - Byłem zawsze zachwycony obsadą, jaką dobierał - podkreślał.
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą przygotowała Iwona Malinowska.

Czytaj także

Andrzej Łapicki nie żyje. "Był mentorem i przyjacielem"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 13:00
Andrzej Łapicki był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. – Odszedł wielki autorytet – powiedział o zmarłym wybitnym artyście Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedł z pokoleniem Kolumbów. Pożegnanie Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 16:03
Urna z prochami wybitnego aktora spoczęła w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń