"K.C. Świadomości Neue Bieriemiennost" wracają w książce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 15:00
Tak nazywali siebie Mirosław Bałka, Mirosław Filonik i Marek Kijewski, wykpiwający w latach 80. socjalistyczną rzeczywistość i oficjalną propagandę. Ich twórczości z tamtego czasu poświęcona jest książka, o której rozmawialiśmy w "Wybieram Dwójkę"
Audio
  • Joanna Kiliszek, Kasia Redzisz, Karol Sienkiewicz oraz Mirosław Bałka i Mirosław Filonik o książce "Świadomość Neue Bieriemiennost" - rozmawia Aleksandra Łapkiewicz (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Dawid Radziszewski o wystawie prac Adama Rzepeckiego - rozmawia Dawid Dziedziczak (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Joanna Chitruszko i Anna Królica o festiwalu "Kalejdoskop" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
K.C. Świadomości Neue Bieriemiennost wracają w książce
Foto: materiały promocyjne

"Pomysł na książkę o Neue Bieriemiennost narodził się podczas pracy nad zbiorem tekstów Andy Rottenberg o sztuce lat 80. 'Przeciąg', który wspólnie redagowaliśmy” - mówią autorzy, Kasia Redzisz i Karol Sienkiewicz. "Wtedy stało się dla nas jasne, że stosunkowo mało znana dekada stanowi źródło energii, która ukształtowała współczesną sztukę polską".

W nazwie grupy (neue – z niem. nowa, bieriemiennost – z ros. brzemienność) odbijało się historyczne usytuowanie Polski oraz zimnowojenna logika, w latach 80. powoli kruszejąca. Trzech artystów, których – jak sami twierdzili – łączyła specyficzna świadomość, zdawało się wyczuwać schyłkowość tego momentu. Wspólne wystawy Bałki, Filonika i Kijewskiego zazwyczaj wykpiwały święta z komunistycznego "czerwonego” kalendarza - Dzień Kobiet, Dzień Zwycięstwa, Dzień Górnika… Samych siebie określali ironicznie jako K. C. Świadomości Neue Bieriemiennost. Ich akcje, performensy, rzeźby stawiały na głowie propagandową rzeczywistość.

Książka "Świadomość Neue Bieriemiennost" odtwarza historię grupy, jednocześnie wpisując ją w kontekst polskiej rzeczywistości lat 80. i ówczesnej sceny artystycznej. Ujmuje kolektywne działanie jako alternatywę wobec systemowych braków i ograniczeń. To studium przypadku trzech artystów, meandrujących w nie zawsze sprzyjających warunkach, ich ambicji i aspiracji.

W audycji przypominieliśmy też twórczość Adama Rzepeckiego, którego prace oglądać można właśnie w Warszawie, i zapowiedzieliśmy białostocki festiwal tańca "Kalejdoskop".

Audycję prowadził Adam Suprynowicz.

 

Zobacz więcej na temat: dzieje się
Czytaj także

Jerzy Skarżyński - scenograf wizjoner

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 07:00
W "Notatniku Dwójki" wspominaliśmy Jerzego Skarżyńskiego, wybitnego malarza, ilustratora, autora scenografii m.in. do "Lalki” i "Rękopisu znalezionego w Saragossie”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski "Świat" jak amerykański "Life”

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 19:00
W latach 50. i 60. ukazywał się w Polsce tygodnik, którego fotoreportaże mogłyby konkurować z tymi publikowanymi na Zachodzie. Mimo cenzury zdjęcia te stanowią niezwykły dokument ówczesnego życia.
rozwiń zwiń