Koncert dla Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:00
W niedzielę 26 stycznia w cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbył się koncert poświęcony pamięci Stanisława Klejnasa z Raducza, wybitnego skrzypka ludowego i gawędziarza. Zobacz wideo!
Stanisław Klejnas
Stanisław KlejnasFoto: Zdjęcie z archiwum rodzinnego

W koncercie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" wzięli udział artyści rekonstruujący repertuar Klejnasa (1905-1988), m.in. laureaci konkursu Nowa Tradycja 2013 - grupa Raducz pod kierownictwem Piotra Kaznowskiego oraz zespół Gęsty Kożuch Kurzu, czyli zdobywcy Baszty w kategorii "folklor rekonstruowany" podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w roku 2012. Koncert połączony będzie z promocją płyty serii Muzyka Źródeł "Stanisław Klejnas z Raducza”, wydanej przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gośćmi audycji prowadzonej przez Kubę Borysiaka byli m.in. Anna Borucka-Szotkowska oraz prof. Piotr Dahlig.

***

>>>Diabelskie opowieści Stanisława Klejnasa<<<

***

Stanisław Klejnas w latach 60. i 70. był jednym z najbardziej znanych muzyków ludowych na konkursach, występach i festiwalach folklorystycznych. Miał ogromny repertuar – "sypał melodiami jak z rękawa”. Brał udział w filmach "Chłopi" i "Wesele Boryny”. Muzykę Klejnasa nagrywało Polskie Radio, Instytut Sztuki PAN oraz muzea regionalne.

W koncercie wystąpili:

Piotr
Piotr Kaznowski (materiały promocyjne)

Zespół Raducz
Piotr Kaznowski - skrzypce prym
Barbara Songin - śpiew, skrzypce sekund
Piotr Domagalski - basy, kontrabas
Mateusz Dobrowolski - bębenek
Piotr Domagalski - współzałożyciel zespołu Levity, kontrabasista i gitarzysta basowy, muzyk współpracujący m.in. z Januszem Muniakiem, Marcinem Maseckim, Marylą Rodowicz, Tatianą Okupnik, Gabą Kulką, Toshinori Kondo, Raphaelem Rogińskim, incarNations i wieloma innymi.
Piotr Kaznowski - skrzypek, zajmuje się rekonstrukcją repertuaru i stylu gry Stanisława Klejnasa. Grał z Kapelą Mazowiecką Bartosza Niedźwieckiego. Współpracuje z warszawskim Domem Tańca, współzałożyciel kolektywu SpółGralnia Warszawa animującego potańcówki oberkowe w stolicy. Wraz z formacją (PKP) Raducz laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu oraz konkursu "Nowa Tradycja" w 2013.
Mateusz Dobrowolski - muzykant, aktywista, dziennikarz (Songlines, Gadki z Chatki, popupmusic.pl). Prezes Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej „Transetnika”. Dyrektor artystyczny festiwalu "EtnoUgór”. Od 2012. roku kierownik Narodowej Delegacji Polskiej na Targach WOMEX. Od 2010. roku członek formacji R.U.T.A. Muzyk kolektywu terenNowy.
Barbara Songin - absolwentka Choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi (2013) oraz Akademii Praktyk Teatranych w OPT Gardzienice (2005). Założycielka i kierownik artystyczny Furu kolektywu artystycznego, założycielka i prezes warszawskiej Fundacji Furu oraz współtwórczyni grupy muzyczno-performerskiej Sutari.
Kapela Gęsty Kożuch Kurzu
Maria Stępień - skrzypce;
Marcin Lorenc - skrzypce;
Joanna Gancarczyk - basy, śpiew;
Przemysław Bogusławski - baraban, bębenek obręczowy.
Kapela GKK stara się odtwarzać charakterystykę takich regionów, jak łęczyckie, sieradzkie, rawskie i łowickie, oraz poszczególnych muzykantów, widząc wokół Łodzi olbrzymią różnorodność temperamentów muzycznych.
Spośród muzykantów, na których się wzoruje, należy wymienić: skrzypka łęczyckiego Tadeusza Kubiaka wraz z kapelą, harmonistę łowickiego Sławomira Czekalskiego wraz z kapelą Dobrzeliniacy, skrzypka sieradzkiego Czesława Skrzydłowskiego oraz skrzypka rawskiego Stanisława Klejnasa.

Od listopada 2011 roku członkowie kapeli we współpracy z przyjaciółmi i życzliwymi instytucjami (Akademickim Ośrodkiem Incjatyw Artystycznych, Fabryką Sztuki oraz Teatrem Szwalnia) organizują cykl "Pograjka Łódzka", w ramach którego odbywają się warsztaty taneczne i muzyczne, pokazy filmów, wykłady oraz potańcówki, które stają się miejscem spotkań muzykantów, warsztatowiczów oraz pasjonatów polskiej muzyki tradycyjnej.

pp / mm

Zobacz więcej na temat: folk koncert MUZYKA
Czytaj także

Muzyka Źródeł vol. 29 - Portrety - Stanisław Klejnas

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 15:41
Prezentujemy drugą płytę nowego cyklu „Potrety" serii Muzyka Żródeł, poświęconą jednemu z najwybitniejszych ludowych skrzypków z Mazowsza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta z muzyką Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:34
W serii "Muzyka Źródeł” ukazała się płyta - monograficzne opracowanie poświęcone Stanisławowi Klejnasowi.
rozwiń zwiń