X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koncert dla Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:00
W niedzielę 26 stycznia w cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbył się koncert poświęcony pamięci Stanisława Klejnasa z Raducza, wybitnego skrzypka ludowego i gawędziarza. Zobacz wideo!
Stanisław Klejnas
Stanisław KlejnasFoto: Zdjęcie z archiwum rodzinnego

W koncercie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" wzięli udział artyści rekonstruujący repertuar Klejnasa (1905-1988), m.in. laureaci konkursu Nowa Tradycja 2013 - grupa Raducz pod kierownictwem Piotra Kaznowskiego oraz zespół Gęsty Kożuch Kurzu, czyli zdobywcy Baszty w kategorii "folklor rekonstruowany" podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w roku 2012. Koncert połączony będzie z promocją płyty serii Muzyka Źródeł "Stanisław Klejnas z Raducza”, wydanej przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gośćmi audycji prowadzonej przez Kubę Borysiaka byli m.in. Anna Borucka-Szotkowska oraz prof. Piotr Dahlig.

***

>>>Diabelskie opowieści Stanisława Klejnasa<<<

***

Stanisław Klejnas w latach 60. i 70. był jednym z najbardziej znanych muzyków ludowych na konkursach, występach i festiwalach folklorystycznych. Miał ogromny repertuar – "sypał melodiami jak z rękawa”. Brał udział w filmach "Chłopi" i "Wesele Boryny”. Muzykę Klejnasa nagrywało Polskie Radio, Instytut Sztuki PAN oraz muzea regionalne.

W koncercie wystąpili:

Piotr
Piotr Kaznowski (materiały promocyjne)

Zespół Raducz
Piotr Kaznowski - skrzypce prym
Barbara Songin - śpiew, skrzypce sekund
Piotr Domagalski - basy, kontrabas
Mateusz Dobrowolski - bębenek
Piotr Domagalski - współzałożyciel zespołu Levity, kontrabasista i gitarzysta basowy, muzyk współpracujący m.in. z Januszem Muniakiem, Marcinem Maseckim, Marylą Rodowicz, Tatianą Okupnik, Gabą Kulką, Toshinori Kondo, Raphaelem Rogińskim, incarNations i wieloma innymi.
Piotr Kaznowski - skrzypek, zajmuje się rekonstrukcją repertuaru i stylu gry Stanisława Klejnasa. Grał z Kapelą Mazowiecką Bartosza Niedźwieckiego. Współpracuje z warszawskim Domem Tańca, współzałożyciel kolektywu SpółGralnia Warszawa animującego potańcówki oberkowe w stolicy. Wraz z formacją (PKP) Raducz laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu oraz konkursu "Nowa Tradycja" w 2013.
Mateusz Dobrowolski - muzykant, aktywista, dziennikarz (Songlines, Gadki z Chatki, popupmusic.pl). Prezes Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej „Transetnika”. Dyrektor artystyczny festiwalu "EtnoUgór”. Od 2012. roku kierownik Narodowej Delegacji Polskiej na Targach WOMEX. Od 2010. roku członek formacji R.U.T.A. Muzyk kolektywu terenNowy.
Barbara Songin - absolwentka Choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi (2013) oraz Akademii Praktyk Teatranych w OPT Gardzienice (2005). Założycielka i kierownik artystyczny Furu kolektywu artystycznego, założycielka i prezes warszawskiej Fundacji Furu oraz współtwórczyni grupy muzyczno-performerskiej Sutari.
Kapela Gęsty Kożuch Kurzu
Maria Stępień - skrzypce;
Marcin Lorenc - skrzypce;
Joanna Gancarczyk - basy, śpiew;
Przemysław Bogusławski - baraban, bębenek obręczowy.
Kapela GKK stara się odtwarzać charakterystykę takich regionów, jak łęczyckie, sieradzkie, rawskie i łowickie, oraz poszczególnych muzykantów, widząc wokół Łodzi olbrzymią różnorodność temperamentów muzycznych.
Spośród muzykantów, na których się wzoruje, należy wymienić: skrzypka łęczyckiego Tadeusza Kubiaka wraz z kapelą, harmonistę łowickiego Sławomira Czekalskiego wraz z kapelą Dobrzeliniacy, skrzypka sieradzkiego Czesława Skrzydłowskiego oraz skrzypka rawskiego Stanisława Klejnasa.

Od listopada 2011 roku członkowie kapeli we współpracy z przyjaciółmi i życzliwymi instytucjami (Akademickim Ośrodkiem Incjatyw Artystycznych, Fabryką Sztuki oraz Teatrem Szwalnia) organizują cykl "Pograjka Łódzka", w ramach którego odbywają się warsztaty taneczne i muzyczne, pokazy filmów, wykłady oraz potańcówki, które stają się miejscem spotkań muzykantów, warsztatowiczów oraz pasjonatów polskiej muzyki tradycyjnej.

pp / mm

Zobacz więcej na temat: folk koncert MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka Źródeł vol. 29 - Portrety - Stanisław Klejnas

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 15:41
Prezentujemy drugą płytę nowego cyklu „Potrety" serii Muzyka Żródeł, poświęconą jednemu z najwybitniejszych ludowych skrzypków z Mazowsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyta z muzyką Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:34
W serii "Muzyka Źródeł” ukazała się płyta - monograficzne opracowanie poświęcone Stanisławowi Klejnasowi.
rozwiń zwiń