Największe święto muzyki etnicznej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 15:00
Festiwal, na który złożyły się dwa wydarzenia: 17. Rozstaje oraz 36. Euroradio Folk Festival, odbył się w dniach 5-11 lipca w Krakowie. Ponad 200 muzyków reprezentujących państwa 4 kontynentów wystąpiło na blisko 50 koncertach i nocach tańca w wyjątkowych festiwalowych lokalizacjach. Wiele z tych wydarzeń transmitowaliśmy na antenie radiowej Dwójki, współorganizatora imprezy.
Największe święto muzyki etnicznej w Europie
Foto: mat. promocyjne

Misją Euroradio Folk Festival jest stworzenie platformy prezentacji i promocji artystów inspirujących się lokalnymi i regionalnymi tradycjami muzycznymi. Wydarzenie co roku odbywa się w innym państwie, a za jego organizację odpowiada jedna z 57 rozgłośni radiowych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.

Podczas koncertu oficjalnie rozpoczynającego Euroradio Folk Festival wystąpili dwaj wielcy artyści: Zakir Hussain i Rakesh Chaurasia. Zakir Hussain to jedna z niekwestionowanych legend world music, wirtuoz gry na tabli, artysta koncertujący i nagrywający z największymi sławami, również scen jazzowych.

Rozbudowany program Festiwalu objął występy wielu międzynarodowych gwiazd muzyki etnicznej z Europy, Ameryki Południowej, Afryki subsaharyjskiej i Azji oraz zabawy taneczne, warsztaty i targi instrumentów. Wszystko to odbyło się dzięki współpracy doświadczonych i zasłużonych w promowaniu muzyki folkowej instytucji: Polskiego Radia i Europejskiej Unii Nadawców EBU, Stowarzyszenia Rozstaje oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego i Miasta Krakowa.

Euroradio Folk Festival to wydarzenie o kilkudziesięcioletniej tradycji i międzynarodowej randze. Misją festiwalu było stworzenie platformy prezentacji i promocji artystów inspirujących się lokalnymi i regionalnymi tradycjami muzycznymi. Powołany w 1980 roku przegląd muzyki folkowej co roku odbywa się w innym państwie, a za jego organizację odpowiada jedna z 57 rozgłośni radiowych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Występy zespołów delegowanych przez członków EBU są rejestrowane, zaś powstałe nagrania emitowane na antenach radiowych. Polskie Radio organizowało Festiwal już dwukrotnie: w 1995 roku w Zakopanem oraz 2005 roku w Gdańsku. Niezwykle ważnym elementem festiwalu jest promocja młodych artystów, sięgających do korzeni swojej kultury. Ich nowoczesne podejście do tradycji jest szalenie istotne w przekazywaniu idei własnej tożsamości kolejnym pokoleniom – mówi Kuba Borysiak, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, Head of Euroradio Folk & Traditional Music Group.

Rozstaje / Crossroads Festival Krakow to jeden z najważniejszych festiwali world music w Polsce i w tej części Europy. Od 1999 roku prezentuje krakowskiej publiczności – podczas koncertów kameralnych i plenerowych, często odbywających się na Rynku Głównym – najlepszych artystów międzynarodowej i polskiej sceny etno, world music, folk, etnojazz i muzyki tradycyjnej. Rozstaje gościły kilkaset zespołów z kilkudziesięciu krajów świata. Stałym elementem festiwalu są warsztaty muzyczne, będące unikalną okazją do edukacji w zakresie kultur muzycznych świata, a także zamawiane specjalnie na festiwal międzynarodowe projekty artystyczne. ROZSTAJE / CROSSROADS Festival Krakow od 17 lat wypełnia Kraków paletą muzycznych barw ze wszystkich kontynentów. Obok prezentacji brzmień tradycyjnych, kreujemy przestrzeń dla nowej muzyki inspirowanej źródłami i rodzącej się w zgiełku aglomeracji - zgodnie z naszym tegorocznym hasłem Sounds od Europe / Sounds of the Towns – mówi Jan Słowiński, dyrektor artystyczny Festiwalu Rozstaje.

bch

Zobacz więcej na temat: folk Kraków