REKLAMA

Goście Festiwalu: Dona Rosa

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2008 13:42

Dona Rosa
DONA ROSA

Rosa nie jest typową, elegancką gwiazdką fado-pop, która przyciągałaby publiczność swą eteryczną urodą i czarującym spojrzeniem.

Dona Rosa to doświadczona, portugalska pieśniarka o niskim, nieco chropowatym głosie, której śpiew charakteryzuje się korzennym brzmieniem i ludycznością wykonania. Zapraszamy na spotkanie  z autentycznym fado.

Biografia Rosy przypomina historię z bajki.  W roku 1999 jeden z producentów portugalskich został poproszony o znalezienie wokalistki fado, która mogłaby wystąpić w austriackim programie muzycznym nagrywanym w Marakeszu. Twórca programu - André Heller, znany wiedeński artysta i impresario miał tu na myśli konkretną osobę – niewidomą śpiewaczkę, którą usłyszał przed laty na lizbońskiej ulicy, a jej głos  poruszył go głęboko i na zawsze pozostał w pamięci. Po kilku dniach intensywnych poszukiwań  pieśniarka została odnaleziona – była nią Dona Rosa.

Rosa urodziła się 1 lutego 1957 roku w Porto. W wieku czterech lat na skutek zapalenia opon mózgowych  straciła wzrok. Jej rodzina, która utrzymywała się jedynie z jałmużny  z trudem zapewniła jej podstawowe wykształcenie. Będąc już nastolatką,  Rosa wyjechała do Lizbony, gdzie przy pomocy innych niewidomych szybko opanowała sztukę przetrwania na ulicy. Przez jakiś czas utrzymywała się ze sprzedaży gazet i losów na loterię, aż w końcu za namową przyjaciół zaczęła zarabiać wykorzystując swój piękny głos. I tak na ulicach Lizbony zaczęły rozbrzmiewać przejmujące, pełne goryczy pieśni, mówiące o cierpieniu i nadziei.

Z czasem, akompaniując sobie na trójkącie, niewidoma pieśniarka stała się nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu, a przy odrobinie szczęścia można ją tam usłyszeć nawet dziś...

W trakcie nagrań do austriackiego programu Dona Rosa poznała słynny bułgarski chór The Bulgarian Voices Angelite. Spotkanie to zaowocowało nagraniem dwóch wspólnych utworów, które pojawiły się na pierwszym albumie wokalistki „Historias da Rua”. Ponadto  na płycie, nagranej częściowo w kościele, częściowo na ulicy, wystąpił  znany akordeonista Ricardo Dijak, aranżer i kompozytor Misii. Album wywołał ogromne poruszenie wśród wielbicieli  fado.

Dona Rosa koncertowała na najbardziej prestiżowych scenach świata – od Taipei przez Moskwę po Los Angeles, występowała na muzycznych targach w Berlinie WOMEX, oraz na scenach Womad w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii Oprócz  „Historias da Rua” nagrała jeszcze dwie płyty: „Segredos” i „Alma Livre”

Dona Rosa występuje z trzyosobowym zespołem:

João Dores – akordeon,
Raul Abreu – gitara portugalska,
Sofia Borges – instrumenty perkusyjne

Sponsor koncertu Dony Rosy

Dona Rosa w Internecie: www.myspace.com/rosadona

Koncert: 13 kwietnia, godz. 20.30