Polskie Radio
Section05
Porto

WOMEX 2021 i Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

W Porto trwają Targi Muzyki Świata WOMEX. Polską scenę muzyki etnicznej reprezentuje na nich zespół Kosy. W Źródłach spotkaliśmy się z artystkami. Ponadto zawitaliśmy do Nowego Sącza, w którym 19 października odbyła się gala wręczenia decyzji o wpisach na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Wisła Porto

Portugalia: blisko 1000 osób musi powtórzyć szczepienie. Dostali źle przechowywaną dawkę

980 mieszkańców Porto przyjęło szczepionkę, która - jak się okazało - z powodu niewłaściwego przechowywania nie zawierała przeciwciał przeciw COVID-19 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia Portugalii. Dodano, że osobom tym nie grożą efekty uboczne i że muszą one stawić się na powtórzenie szczepienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Portugalia szczepienia szczepionka COVID-19 Porto

Liga Mistrzów: UEFA chce przenieść finał Manchester City - Chelsea. Media wskazały lokalizację

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zamierza przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do Porto - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła. Jeśli to się potwierdzi, mecz o trofeum zostanie rozegrany w Portugalii drugi raz z rzędu.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Liga Mistrzów 20/21 liga mistrzów uefa Porto chelsea londyn manchester city

W Portugalii rozpoczął się wideoszczyt UE - Indie

W Porto rozpoczął się wideoszczyt Unia Europejska - Indie. Przywódcy 27 krajów członkowskich, po zakończeniu dwudniowego, unijnego szczytu połączyli się z premierem Indii Narendrą Modim. Jednym z tematów ma być pomoc Indiom, które zmagają się z dramatyczną sytuacją epidemiczną. Ale rozmowy mają dotyczyć także współpracy gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Porto Portugalia Unia Europejska Indie COVID-19 Ursula von der Leyen Komisja Europejska Rada Europejska

"Musimy zwiększyć produkcję szczepionek na całym świecie". Szef Rady Europejskiej o walce z pandemią

- Musimy zrobić wszystko co możliwe, aby zwiększyć produkcję szczepionek na całym świecie - powiedział w Porto szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że pomysł zniesienia patentów na szczepionki nie jest magicznym rozwiązaniem, ale Unia Europejska gotowa jest to rozważyć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Rada Europejska Komisja Europejska Porto Portugalia COVID-19 szczepienia patent koronawirus Europa

Szczyt UE w Porto. Różnice zdań ws. zawieszenia patentów na szczepionki

Zwolennikami zawieszenia patentów są na przykład Polska i Hiszpania, sceptycznie patrzą na to między innymi Francja i Niemcy. Komisja Europejska argumentuje, że zniesienie patentów nie rozwiąże problemów z zaopatrzeniem w szczepionki całego świata. Ta sprawa była jednym z tematów wieczornej kolacji w Porto z udziałem przywódców 27 krajów.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Europa szczepionka szczepienia koronawirus COVID-19 Komisja Europejska Beata Płomecka Porto ŚWIAT

Unijny szczyt w Porto. Wśród tematów szczepionki, bezrobocie i zagrożenie ze strony Rosji

Pandemia koronawirusa, patenty na szczepionki, walka z bezrobociem i zagrożenie ze strony Rosji - to jedne z ważniejszych tematów unijnego dwudniowego szczytu w Porto, który rozpoczyna się w piątek wieczorem. Wcześniej zaplanowano szczyt społeczny, a w sobotę także wideoszczyt Unia Europejska-Indie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Porto Portugalia Europa Unia Europejska Rada Europejska Rosja Indie pandemia koronawirus szczepionka szczepienia