Prof. Michał Bristiger: Jestem muzykologiem!

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 16:16
Znakomity muzykolog i krytyk w dniu swoich 90. urodzin zdradza swoje plany na bliższą i dalszą przyszłość a także receptę na dobre życie.
Audio

Michał Bristiger urodził się 1 sierpnia 1921 roku. Jest muzykologiem, krytykiem muzycznym, założycielem czasopisma "Res Facta". Odbył studia lekarskie we Lwowie (1940-41), Bolonii (1945-46) i Warszawie (1946-51). Uczył się gry na fortepianie m.in. u Giuseppe Piccioli w Bolonii i u Jerzego Lefelda w Warszawie. W latach 1948-53 studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim.

- Z powodu moich studiów medycznych jest w moim myśleniu czynnik antropologiczny. Wiem coś o człowieku jako o jednostce biologicznej. Studiowałem też na Wyższej Szkole Higieny Psychicznej, gdzie uprawiano między innymi psychoanalizę.

Michał Bristiger specjalizuje się w problematyce relacji między muzyką a słowem we włoskiej muzyce wokalnej XVII i XVIII wieku. Jest autorem wielu przekładów librett operowych i tłumaczeń tekstów muzykologicznych z języka włoskiego. Od 1967 jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma "Res Facta" (po przerwie wznowionego jako "Res Facta Nova") oraz towarzyszącej periodykowi "Biblioteki Res Facta". Był twórcą i redaktorem naczelnym wydawanej w latach 1972-89 serii muzykologicznej "Pagine. Polsko-włoskie materiały muzyczne. Argomenti musicali polacco-italiani", zawierającej materiały z organizowanych przez niego sympozjów. W 2001 powołał do życia stowarzyszenie i czasopismo internetowe o charakterze akademickim "De Musica", w którym zamieszczane są prace autorów polskich i zagranicznych dotyczące muzyki, filozofii, estetyki, poezji i literatury.

- Mam poczucie, że dobiegłszy moich lat, mam poczucie, że nie potrafię zrobić tego rachunku, który temu wiekowi przystoi. Wciąż dodaję nowe pozycje: rachunek jest jeszcze niepełny. Moja głowę zaprząta to, co dotychczas, bez zadnych różnic. I to bez żadnego przymusu instytucjonalnego. Moje działania są próbami czynionymi we wnętrzu społeczeństwa obywatelskiego.

W rozmowie z Anną Skulską prof. Michał Bristiger zdradził tajemnicę swojej dobrej formy, opowiedział też o obietnicy (dotrzymanej!) danej niegdyś maestro Stanisławowi Wisłockiemu. Zapraszamy do słuchania.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal Chopinowski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2011 23:23
Jeden z najważniejszych festiwali na muzycznej mapie Polski jak co roku zagości w radiowej Dwójce. W poniedziałek po południu zapraszamy na pierwszą transmisję z 66. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń