X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świąteczne rozmowy z Rachel Podger oraz Isabelle Faust

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 19:25
Dwa symbole nowoczesnej wiolinistyki, a jednocześnie artystki biegunowo odmienne. Na wywiady z wybitnymi skrzypaczkami zapraszamy odpowiednio pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
Audio

Oczywiście Isabelle Faust jest przedstawicielką mainstreamu o tyle, że nie uprawia tzw. wykonawstwa historycznego, ani też nie skupia się wyłącznie na muzyce współczesnej. Zarazem zasięg jej repertuaru jest zdecydowenie "przesunięty" względem dziedziny, która jeszcze niedawno bez zająknięcia określilibyśmy mianem "klasycznej". Niemiecka skrzypaczka praktycznie nie wykonuje więc Mozarta, zaliczanego coraz chętniej do muzyki dawnej, za to sięga po Bartóka czy Martinů. W tym polu stylistycznym Faust porusza się ze swobodą, poszukując nowych ujęć sonat Beethovena czy wirtuozerii Brahmsa. Jej gra łączy techniczną pewność i historyczną adekwatność z - dyskretnie, ale stanowczo zaznaczaną - indywidualnością.

Wywiad z Isabelle Faust przeprowadziła Magdalena Łoś.

Polski melomanom nie trzeba także przedstawiać Angielki Rachel Podger, która często gości nad Wisłą, a współpracowała m.in. z Arte dei Suonatori. Poza tym kojarzona jest z działalnością w zespole The English Concer oraz z Orkiestrą Wieku Oświecenia, którą obecnie kieruje.

Do barokowych skrzypiec nie trzeba jej było przekonywać: brzmieniem jelitowych strun zachwyciła się od pierwszego razu i natychmiast zapragnęła spróbować gry na dawnym instrumencie. Nie było to, wbrew pozorom, łatwe, bo jej nauczyciel uważał ruch wykonawstwa historycznie poinformowanego za chwilową modę, na którą nie warto tracić czasu. Ta kontrowersja pomiędzy uczennicą a mistrzem skończyć się mogła tylko rozejściem się ich dróg. Dziś Rachel Podger jest czołową skrzypaczką barokową i, jak może, ułatwia młodym ludziom kontakt z barokową wiolinistyką: jest profesorką w Guildhall School of Music & Drama, a uczy także w Walii, Niemczech i Danii.

Na wywiad z Rachel Podger zaprasza w poniedziałek (26 grudnia) o godz. 14, Klaudia Baranowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak