REKLAMA

"Odradzałem im życie atmosferą Konkursu Chopinowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 12:00
- Moim uczniom zalecałem, żeby od razu po swoim występie wracali do Krakowa, żeby nie słuchali innych konkursowych wykonań - przygotowania do ostatniego Konkursu Chopinowskiego wspominał w Dwójce prof. Stefan Wojtas, nauczyciel dwójki uczestników tej imprezy Szymona Nehringa i Krzysztofa Książka.
Audio
  • Prof. Stefan Wojtas, Krzysztof Książek i Szymon Nehring wspominają Konkurs Chopinowski i lata edukacji (Five o'clock/Dwójka)

Szymon Nehring i Krzysztof Książek byli polskimi objawieniami Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku. Pierwszy z nich trafił do finału, drugiemu zaś zabrakło tylko jednego głosu, by się w nim znaleźć. Nauczyciel pianistów wspominał, że podczas Konkursu starał się dodawać otuchy, ale nie udzielał rad. - To jest najgorsze, co można zrobić tuż przed występem, bo człowiek wtedy skupia się na tym jednym aspekcie, a zapomina o sprawach znacznie ważniejszych - tłumaczył prof. Stefan Wojtas.

Szymon Nehring wspominał, że odizolowanie się od atmosfery Konkursu było niemożliwe. - Raz przeczytałem niepochlebną recenzję mojego występu i to nie był dobry pomysł. Poza tym przez trzy tygodnie miałem podwyższony poziom adrenaliny. Budziłem się wypoczęty po sześciu godzinach snu, co potem odbiło się na moim zdrowiu.

Pianiści wraz z prof. Wojtasem opowiadali w audycji o wielomiesięcznych przygotowaniach do Konkursu ("u profesora kończyliśmy grać Chopina po pierwszej nucie, bo dalej już było źle"). Pedagog dzielił się także swoimi doświadczeniami na temat kształcenia pianistycznego.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: Szymon Nehring, Krzysztof Książek, prof. Stefan Wojtas

Data emisji: 8.04.2017

Godzina emisji: 17.00

bch/pg

Czytaj także

Polskie olśnienia Konkursu Chopinowskiego 2015

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 12:20
W audycji "Chopin osobisty" powrócimy do ostatniego Konkursu Chopinowskiego, tym razem za sprawą jego polskich uczestników.
rozwiń zwiń