Romeo zatańczy z Julią

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 17:43
Historia nieszczęśliwej miłości Romea i Julii, ukazana na tle sporu o władzę i politykę - to nowy spektakl Polskiego Baletu Narodowego. Przed premierą porozmawiamy o nim w czwartkowym "Notatniku Dwójki".
Romeo i Julia pędzla Forda Madoxa Browna (1870). Sztuka Szekspira inspirowała wielu kompozytorów, m.in Czajkowskiego i Prokofiewa. Opera Gounoda należy wśród tego typu dzieł do utworów niesłusznie zapomnianych
"Romeo i Julia" pędzla Forda Madoxa Browna (1870). Sztuka Szekspira inspirowała wielu kompozytorów, m.in Czajkowskiego i Prokofiewa. Opera Gounoda należy wśród tego typu dzieł do utworów niesłusznie zapomnianychFoto: Wikimedia/CC

Krzysztof Pastor przeniósł akcję dramatu Wiliama Szekspira do XX wieku, by podkreślić jej ponadczasowość oraz aktualność. W jego interpretacji to nie będzie kolejna romantyczna opowieść, lecz spektakl opowiadający o głębokim konflikcie.
Choreografia powstała w 2008 roku dla Scottish Ballet. Warszawska premiera jest przygotowywana w koprodukcji z amerykańskim Joffrey Ballet. W partiach tytułowych występują Aleksandra Liaszenko i Maksim Wojtiul. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Tatyana van Walsum  Dramaturgiem spektaklu jest Willem Bruls Muzyków Teatru Wielkiego Opery Narodowego poprowadzi Łukasz Borowicz.

Na rozmowę w "Notatniku Dwójki" zaprasza Barbara Schabowska.

6 marca (czwartek), godz. 15.00-15.30

mc

Zobacz więcej na temat: balet TEATR William Szekspir

Czytaj także

"Romeo i Julia" według Pastora

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 14:03
Dwójka zaprasza na "roztańczoną" wersję romansu wszech czasów w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Premiera 7 marca.
rozwiń zwiń