Jan Paweł II świętym. "Ukazał papiestwo jako ojcostwo"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 11:00
– On swoją ojcowską miłością zjednoczył całą ludzkość. To dlatego ludzie z różnych stron świata wołali w Rzymie "Santo subito!" – mówił w Dwójce prof. Karol Tarnowski. Jan Paweł II, wraz z Janem XXIII, został dziś wyniesiony na ołtarze.
Audio
  • Prof. Karol Tarnowski, ks. dr Sławomir Oder, ks. prof. Dariusz Kowalczyk, Wojciech Bonowicz oraz Katarzyna Uklańska opowiadają o fenomenie pontyfikatu Jana Pawła II (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
27 kwietnia na placu św. Piotra Ojciec Święty Franciszek kanonizował papieży Jana Pawła II i Jana XXIII
27 kwietnia na placu św. Piotra Ojciec Święty Franciszek kanonizował papieży Jana Pawła II i Jana XXIIIFoto: PAP/Radek Pietruszka

Ogłoszenia nowych świętych dokonał papież Franciszek w czasie trwającej na placu Świętego Piotra mszy kanonizacyjnej. Uczestniczyło w niej około 800 tysięcy wiernych.

W homilii wygłoszonej podczas mszy papież Franciszek nazwał nowych świętych  "ludźmi mężnymi". - Złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia. Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg. Silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii. Silniejsze było w nich miłosierdzie Boga - mówił.

Jan Paweł II i Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi>>>

W audycji z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszyskiego", w przedeniu kanonizacji, rozmawialiśmy o przesłaniu życia, i nauczaniu, Jana Pawła II.

Papież Benedykt XVI przywołał kiedyś postać św. Jana Vianney'a i powiedział, że tylko "zakochani w Chrystusie zdołają dotknąć ludzkich serc i otworzyć je na miłosierną miłość Boga". Całe życie Karola Wojtyły i cały pontyfikat Jana Pawła II były tego świadectwem. Po jego śmierci lud zgromadzony na placu św. Piotra wołał "Santo subito!". – Ta wola była czymś, co chyba nikogo nie zaskoczyło. Wtedy wszyscy mieliśmy ochotę tak krzyknąć – powiedział Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta, dziennikarz współpracujący z "Tygodnikiem Powszechnym".

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - serwis specjalny >>>

Zdaniem prof. Karola Tarnowskiego Jan Paweł II potrafił zjednoczyć ludzi pochodzących z różnych stron świata, z różnych krajów i kultur dzięki szczególnemu traktowaniu swojego urzędu. - Ukazał charyzmat papieża jako ojca wszystkich ludzi – wyjaśniał. – Jego fenomen polegał na tym, że ową swoistą miłością scementował cały świat. Pokazał, że podzielona ludzkość może stanowić jedność. Odnosząc się do ojcostwa Boga, ukazał jego uniwersalizm wcielony w papiestwo – mówił filozof.

W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" gościliśmy także Katarzynę Uklańską, doktorantkę z UKSW, autorkę pracy doktorskiej o pośmiertnym wpływie Jana Pawła II na Polaków. Wysłuchaliśmy ponadto nagranych wypowiedzi ks. prof. Dariusza Kowalczyka, jezuity, dziekana wydziału teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz ks. dra Sławomira Odera, postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego papieża Polaka.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

mc/ei

Czytaj także

Entuzjasta Chrystusa. Jan Paweł II obiektywnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 14:00
– W pierwszych wiekach Kościoła wołanie "Santo subito!" byłoby wystarczające, by uznać kogoś za świętego. Ważne jest jednak, by zakorzenić to wołanie w obiektywnych faktach, by włączyć życie konkretnego człowieka w historię – mówił w Dwójce ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, autor książki "Zostałem z wami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjaźniliśmy się z Papieżem. Wspomnienia o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 13:55
W przededniu kanonizacji papieża-Polaka przypomnieliśmy w Dwójce wspomnienia i opowieści jego przyjaciół. O swoich spotkania z Janem Pawłem II i jego nauką mówią Teresa Malecka, prof. Stefan Świeżawski, Adam Bujak i prof. Stanisław Rodziński.
rozwiń zwiń