Drugie życie tancerzy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 08:55
Zapraszamy na dyskusję o potrzebie transformacji zawodowej tancerzy oraz o problemach tego środowiska.
Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika odwołuje się do polskiej tradycji patriotycznej oraz religijnej. Czy taka muzyka sprawdza się w balecie? O tym mówił będzie choreograf  Gray Veredon
Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika odwołuje się do polskiej tradycji patriotycznej oraz religijnej. Czy taka muzyka sprawdza się w balecie? O tym mówił będzie choreograf Gray VeredonFoto: Kryziz Bonny / flickr / cc

Tancerze stracili prawo do wcześniejszych emerytur i obecnie w wieku trzydziestu kilku lat stają przed wyzwaniem dostosowania się do rynku pracy oraz zmiany zawodu. Aby im w tym pomóc, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło projekt "Druga kariera młodych seniorów”, skierowany do dwóch grup zawodowych: tancerzy oraz sportowców. Miał on polegać na obserwacji transformacji zawodowej (wspieranej przez ministerstwo), aby wypracować systemowe rozwiązania dla obu grup zawodowych.
Dlaczego projekt został zawieszony po pierwszym etapie? Jakie dziś rozwiązania na rynku pracy mogą pomóc tancerzom kończącym karierę? Jak mogą potoczyć się zawodowe losy byłych tancerzy oraz jak wspierają ich Ministerstwo Kultury oraz Instytut Muzyki i Tańca?

O tym porozmawiamy w "Sezonie na Dwójkę". Naszymi gośćmi będą tancerze - Anna Sąsiadek, Karol Urbański i Marcin Kędziora oraz Marta Michalak z Instytutu Muzyki i Tańca.
Wysłuchamy również wypowiedzi Marzeny Brezy - szefowej Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Pomocy Społecznej - oraz tancerza Wojciecha Ślązaka.
Zaprasza Barbara Schabowska.

5 czerwca (czwartek), godz. 18.00-19.00

mm/mc

Zobacz więcej na temat: balet praca

Czytaj także

Piruety w małym mieszkanku. Opowieść o Stanisławie Szymańskim

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 16:00
– Wyprowadził się z przestronnego mieszkania do klitki w bloku z wielkiej płyty, by być bliżej ważnej dla siebie osoby. Czasem włączał muzykę i tańczył w tej małej przestrzeni – mówiła w Dwójce Joanna Rawik, przyjaciółka Stanisława Szymańskiego, którego postać przypomnieliśmy w Międzynarodowym Dniu Tańca.
rozwiń zwiń