Dwaj Tadeusze na imieninach Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 14:11
W piątkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy na temat Imienin Jana Kochanowskiego 2014. Na imieninach spotykamy się w sobotę w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie, który na jeden dzień zostanie zamieniony w wielki salon literacki.
Tadeusz Boy - Żeleński
Tadeusz Boy - ŻeleńskiFoto: Polona.pl/domena publiczna

W tym roku tematem przewodnim Imienin Jana będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W programie nie zabraknie również wspomnienia zmarłego w kwietniu jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku Tadeusza Różewicza. Na specjalnym spotkaniu o jego twórczości i życiu rozmawiać będą Stasys Eidrigevicius, Piotr Mitzner, Leszek Szaruga i Andrzej Sapija - spotkanie "Tadeusz Różewicz jakiego pamiętamy" poprowadzi Janusz Drzewucki.

/

Wśród atrakcji Imienin znajdą Państwo niezwykłą, jednodniową ekspozycję "Kolekcja polskiej literatury współczesnej", na której wystawione zostaną rękopisy prozy i wierszy, prywatne dokumenty, notatki warsztatowe i fotografie współczesnych polskich poetów i prozaików.

Gośćmi "Poranka Dwójki" o 8.35 będą Janusz Drzewucki oraz Anna Romaniuk - kierownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej.

Po 7.20 zapowiemy natomiast wystawę "Maria Papa Rostkowska" w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

W audycji również: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem ulubione piosenki poleca Wiktor Zborowski), a także płyta tygodnia – do wygrania Symfonie Roberta Schumanna w nagraniu Chamber Orchestra of Europe, zespołem dyryguje Yannick Nezet-Seguin (wydawnictwo firmy Deutsche Grammophon). Codziennie do zdobycia dwa albumy!

Na "Poranek Dwójki" zaprasza Paweł Sawicki.

13 czerwca (piątek), godz. 6.00-9.00

mc/jp

Czytaj także

W co wierzył Jan Kochanowski?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 12:00
- W twórczości przyjął stanowisko ponadwyznaniowe. Nie odwoływał się ani do kultu Matki Boskiej ani świętych. Dlatego jego "Psalmy" były wykonywane w katolickich kościołach oraz w protestanckich zborach - podkreślał w Dwójce prof. Janusz Tazbir. A gdzie i kiedy Jan Kochanowski przyjął ideały renesansowego humanizmu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imieniny Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 19:00
14 czerwca warszawski Ogród Krasińskich zamieni się w wielki salon literacki. Imieniny Jana to święto czytelników, pisarzy i książek. W tym roku tematem przewodnim Imienin będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
rozwiń zwiń