Antywojenne piruety w spektaklu "1914"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:00
15 listopada w Operze Narodowej odbędzie się premiera wieczoru baletowego, który uczcić rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny.
Fragment plakatu promującego spektakl 1914
Fragment plakatu promującego spektakl "1914"Foto: mat. prasowe

Mija równo sto lat od wybuchu I wojny światowej. Jakie wyciągnęliśmy wnioski z tych czterech lat walk i milionów ofiar? Kolejne konflikty zbrojne wciąż wybuchają wbrew pokojowym deklaracjom, zdrowemu rozsądkowi i powtarzającym się przestrogom. Pamiętamy i zachęcamy do wspólnej refleksji podczas oglądania prac trzech twórców różnych nacji, czasów i pokoleń.

Robert Bondara w nowym balecie "Nevermore...?" dotyka przyczyn, natury i skutków wojen z perspektywy zawsze bezradnej jednostki. Wybitny czeski choreograf Jiří Kylián swoją przejmującą "Mszą polową" (1980) oddaje hołd ginącym na froncie młodym żołnierzom. Legendarny "Zielony stół" Kurta Joossa (1932) to demaskatorska satyra polityczna odwołująca się wprost do genezy i tragicznych konsekwencji Wielkiej Wojny, a zarazem jedno z najwybitniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu i sztuki XX wieku.

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy w czwartek (13.11) w godz. 21.30-22.00. Program przygotowała Barbara Schabowska.

TWON/mc/jp

Zobacz więcej na temat: balet TEATR

Czytaj także

Witold Rowicki - człowiek, który odbudował Filharmonię Narodową

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 15:00
Przez cały rok świętujemy stulecie urodzin wybitnego dyrygenta, człowieka, który po zakończeniu wojny praktycznie stworzył od podstaw Filharmonię Warszawską.
rozwiń zwiń