REKLAMA

Płytowy Trybunał Dwójki i utwór ku czci patronki muzyki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 22:20
W dniu świętej Cecylii wybieramy najlepsze nagrania utworu napisanego ku jej chwale przez Henry’ego Purcella.
Święta Cecylia (na zdj. fragment obrazu Guida Reni, Św. Cecylia, 1606) w ikonografii chrześcijańskiej przedstawiana jest jako orantka, w późniejszych wizerunkach: w tunice, z palmą męczeńską w dłoni.
Święta Cecylia (na zdj. fragment obrazu Guida Reni, "Św. Cecylia", 1606) w ikonografii chrześcijańskiej przedstawiana jest jako orantka, w późniejszych wizerunkach: w tunice, z palmą męczeńską w dłoni.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Henry Purcell pisząc swą "Odę na dzień św. Cecylii" ("Hail! Bright Cecilia") szczególnie starał się, aby jego muzyka była kunsztowna i olśniewająca.

Najlepsze spośród sześciu zaproponowanych przez Jacka Hawryluka nagrań tego utworu, wybierze jury w składzie: Anna Radziejewska, Dorota Kozińska i Magdalena Łoś.
***
Na audycję "Kto słucha, nie błądzi" zapraszamy w sobotę (22.11) w godzinach 16.00-18.00. Program poprowadzi Jacek Hawryluk.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Henry Purcell MUZYKA

Czytaj także

Płytowy Trybunał Dwójki: wygrywa "Tako rzecze Zaratustra” w wersji sprzed pół wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 19:00
W ostatnim przed wakacjami Trybunale słuchaliśmy poematu "Tako rzecze Zaratustra” op. 30 na wielką orkiestrę symfoniczną Ryszarda Straussa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rameau najlepszy na starym klawesynie Trevora Pinnocka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 18:00
12 września minęła 250. rocznica śmierci Jeana-Philippe’a Rameau. Z tej okazji Płytowy Trybunał Dwójki wybrał najciekawsze nagranie Suity a-moll ze zbioru "Nouvelles Suites de Pièces de Clavecin".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z Nowego Świata", czyli... z Berlina

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 22:30
Płytowy Trybunał Dwójki uznał, że najlepsze nagranie IX Symfonii e-moll op. 85 "Z Nowego Świata" Antonina Dworzaka zawdzięczamy Berlińskim Filharmonikom i Rafaelowi Kubelikowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał zdecydował: Kwartet Schuberta - najlepszy w hiszpańskim wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 09:59
W audycji "Kto słucha, nie błądzi" słuchaliśmy w ciemno sześciu nagrań Kwartetu G-dur D 887 op. 161 Franza Schuberta. Propozycje podzieliły jury.
rozwiń zwiń