Oman - państwo pod rządami kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 21:00
Bohaterem audycji "Słuchaj świata" będzie Oman, państwo leżące na Półwyspie Arabskim. Co wiemy o tym kraju?
W czwartek 18 grudnia o godz. 18.00, w warszawskim kinie Luna odbędzie się pokaz slajdów Oman - w krainie pachnącej kadzidłem autorstwa Anny i Marcina Szymczaków
W czwartek 18 grudnia o godz. 18.00, w warszawskim kinie Luna odbędzie się pokaz slajdów "Oman - w krainie pachnącej kadzidłem" autorstwa Anny i Marcina SzymczakówFoto: Anna i Marcin Szymczakowie

Oman o wiele rzadziej koncentruje na sobie uwagę mediów niż choćby granicząca z nim Arabia Saudyjska. A szkoda, bo jest krajem nad wyraz ciekawym.

Od 40 lat włada nim sułtan Kabus ibn-Said, absolwent brytyjskiej Królewskiej Akademii Wojskowej (ukończyli ją także m.in. książęta William i Harry). W 2011 roku, gdy wrzało na Bliskim Wschodzie, a oczy świata zwrócone były na pogrążoną w wojnie domowej Libię, postanowił powoli spełniać postulaty protestujących, którzy - na wzór placu Tahrir - rozbili miasteczko namiotowe w stolicy kraju Maskacie. Wcześniej był pierwszym arabskim przywódcą po Sadacie, który rozpoczął rozmowy pokojowe z Izraelem. Poza tym jest melomanem i... kompozytorem.

O ciekawej postaci, jaką jest sułtan Kabus ibn-Said, o wspaniałej przeszłości kraju, współczesnej sytuacji gospodarczo-społecznej, jego kulturze oraz o miejscach wartych odwiedzenia opowiedzą goście audycji: arabistka dr Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej, dr Izabela Łęcka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz podróżnik Marcin Szymczak.

***

Na audycję "Słuchaj świata" zapraszamy w niedzielę (14.12) w godzinach 16.00-18.00. Program poprowadzą Kuba Borysiak i Bartosz Panek.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: oman podróże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afryka – między mitem a rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 18:50
Jak wyobrażana jest współczesna Afryka? Jak tworzy się jej mit? Wreszcie – jaka jest recepcja kultury krajów afrykańskich w Polsce i Europie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć okularnikom! Kambodża pod rządami Czerwonych Khmerów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 14:52
W latach 70. kambodżańscy komuniści usiłowali stworzyć nowe społeczeństwo. Efekty ich reform liczyć można w setkach tysięcy ofiar.
rozwiń zwiń