Modernistyczny pomnik na Śnieżce

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 18:50
W poniedziałek po południu opowiemy historię jednego z najbardziej niezwykłych i najwyżej położonych obiektów architektonicznych w Polsce.
Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Nic dziwnego, że przywołuje skojarzenia ze statkami kosmicznymi...
Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Nic dziwnego, że przywołuje skojarzenia ze statkami kosmicznymi...Foto: Merlin, lic. CC (wikipedia)

Na obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce składają się trzy czarne spodki. Ten modernistyczny pomnik zaprojektowali w latach 60. Witold Lipiński i Waldemar Wawrzyniak. W środku turyści mogą też natknąć się na blaszaną płaskorzeźbę przedstawiającą futurystycznych dzikusów - grupę geometrycznie ujętych postaci ustawionych tak, że przywodzą na myśl sceny mitologiczne.

Na audycję z cyklu "Kwadrans bez muzyki" - w poniedziałek (19.01) w godz. 15.00-15.15 - zaprasza Kamil Radomski.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: architektura modernizm

Czytaj także

Modernizm naszym antykiem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 20:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o książce "Modernizmy", zbiorze esejów o polskiej architekturze nowoczesnej w II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Konior: Le Corbusier się mylił

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 21:00
- Nie było w historii miast drugiego tak dotkliwego okresu, który by całkowicie odmienił ich oblicze, nie czyniąc jednocześnie lepszymi, wygodniejszymi, zdrowszymi miejscami do życia - mówi o modernizmie architekt, który sam zmienia właśnie oblicze Katowic.
rozwiń zwiń