Polskie Radio
Section05
modernizm

Oscar Niemeyer – twórca brazylijskiej odmiany modernizmu

Oscar Niemeyer to brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, który zaprojektował około dwustu budynków i budowli. Budynki użyteczności publicznej jego projektu w Brazylii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do dziś stanowią jedne z najdoskonalszych przykładów jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA architektura modernizm Brazylia Michał Żołądkowski Paweł Turski

Optymizm, dynamika, ekspresja: "Nowy początek. Modernizm w II RP"

Wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP", na którą składa się około pół tysiąca dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów i makiet, oglądać można od piątku 29 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie. – Po odzyskaniu niepodległości wszyscy rzucili się do budowania modernizmu, a szczególnie mocno zaangażowali się w to artyści. To jest bardzo ciekawe i ma przełożenie na optymizm, dynamikę i ekspresję tej wystawy – powiedziała w Trójce Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa modernizm Katarzyna Kobro Zofia Stryjeńska malarstwo SZTUKA

Pierwsza fala modernizmu w Polsce w okresie międzywojnia

- Modernizm to jest jedno z najpopularniejszych w tej chwili haseł i tendencji w ogóle w sztuce i architekturze, którą ceni już nie tylko specjalistyczna publiczność, ale bardzo szerokie grupy odbiorców - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, które prezentuje wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP". 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Dwudziestolecie międzywojenne modernizm wystawa Dwójka Jakub Kukla

Leon Krier: głoszenie śmierci kultury tradycyjnej to intelektualna zbrodnia

- Używamy terminu Nowa Tradycyjna Architektura w opozycji do modernizmu, który po II wojnie światowej zdominował myślenie o projektowaniu budynków i planowaniu miast. Dziś wielu osobom wydaje się wręcz, że modernizm jest czymś naturalnym, ale moim zdaniem to nieprawda - mówił w radiowej Dwójce Leon Krier, szwajcarski architekt, urbanista i teoretyk architektury.
Zobacz więcej na temat:  architektura miasto Polska Wielki Projekt 2022 Dwójka modernizm Michał Nowak KULTURA

Tadeusz Piotr Potworowski, malarz, dla którego inspiracją było światło

W różnych okresach życia mówiono do niego Piotr, Pierre, Peter i ponownie Piotr. Choć pierwszym jego imieniem, ale bardzo rzadko używanym, był Tadeusz. Malarz, scenograf, a także pedagog zakochany w świetle i kolorze. Członek przedwojennej grupy kapistów. Jego żona Doris wspominała, że światło było dla niego inspiracją do tworzenia, do eksponowania koloru. Jego prace to często swobodne studia barwy, ukazywanej w różnych tonacjach, natężeniach, oświetleniach. Artysta odszedł 24 kwietnia 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  artysta malarstwo modernizm Paryż Londyn HISTORIA