Stefan Treugutt – prześwietlanie teatru

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 08:20
Z okazji przypadającego w tym tygodniu Międzynarodowego Dnia Teatru opowiemy o jednym z mistrzów polskiej teatrologii.
Jeśli Stefan Treugutt recenzował jakiś spektakl, brał zawsze pod uwagę kształt teatralny, nie dramat
Jeśli Stefan Treugutt recenzował jakiś spektakl, brał zawsze pod uwagę kształt teatralny, nie dramatFoto: Binpage/Pixabay, lic. CC0 1.0

Stefan Treugutt był wybitnym krytykiem teatralnym i literackim, historykiem literatury, znawcą romantyzmu, miłośnikiem twórczości Juliusza Słowackiego, autorem kilku książek (m.in. "Beniowski. Kryzys indywidualizmu romantycznego."), wspaniałym popularyzatorem literatury i teatru w radiu i w telewizji. Do legendy przeszło jego "słowo przed spektaklem" poprzedzające kolejny Teatr Telewizji, czyli  czytanie sztuk "do oporu", "na wylot".

Jeśli recenzował jakiś spektakl, brał zawsze pod uwagę kształt teatralny, nie dramat. Przez wiele lat prowadził seminaria literacko-teatralne na Uniwersytecie Warszawskim, a także krótko - w Akademii Teatralnej w Warszawie. Był również wieloletnim pracownikiem Instytutu Badań Literackich.

Swojego promotora prac magisterskich wspominać w Dwójce będą: prof. Maria Prussak - kierownik Ośrodka Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego w Instytucie Badań Literackich i prof. Barbara Osterloff - krytyk i historyk teatru, związana z warszawską Akademią Teatralną.

***

Na "Opowieści po zmroku" w poniedziałek (23.03) w godz. 22.15-23.00 zaprasza Iwona Malinowska.

jp/mm

Czytaj także

Konstanty Puzyna: krytyka teatralna u nas nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 13:00
– Uważa się go za wybitnego krytyka nie tylko dzięki temu, o czym pisał, lecz także dzięki temu, jak pisał – mówił Wojciech Majcherek o Konstantym Puzynie.
rozwiń zwiń