X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Filmowe gusta Stanisława Dygata

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 15:20
O kinematograficznym dorobku Stanisława Dygata i jego zapatrywaniach na film porozmawiamy w audycji "Spotkania po zmroku".
Stanisław Dygat (na zdjęciu) uchodził za wielbiciela kina, szczególnie amerykańskiego.
Stanisław Dygat (na zdjęciu) uchodził za wielbiciela kina, szczególnie amerykańskiego.Foto: PAP/Barącz

Polscy filmowcy kilkakrotnie interesowali  się jego twórczością. Oparte na jego prozie filmy "Pożegnania" Wojciecha Hasa, "Jowita" Janusza Morgensterna czy "Jezioro Bodeńskie" Janusza Zaorskiego należą do wybitnych dokonań naszej kinematografii.

Sam unikał adaptowania swych dzieł, ale pisywał dialogi filmowe, zarówno do filmów opartych na swojej twórczości, jak i do innych (np. "Wspólny pokój" Hasa, "Skok" Kutza, "Żona dla Australijczyka" Barei).

O współpracy Stanisława Dygata z filmem, o jego poczuciu humoru i niebanalnym, nieco "gombrowiczowskim" spojrzeniu zarówno na polską rzeczywistość jak i na historię, a także o tym, jakim wyzwaniem było dla filmowców adaptowanie prozy Dygata, mówić będą reżyser "Jeziora Bodeńskiego" Janusz Zaorski oraz krytyk i teoretyk filmu Rafał Marszałek.

W audycji także rozmowa z córką pisarza Magdą Dygat Dudzińską, która opowie filmowych gustach ojca i wspólnych z nim wyprawach do kin, oraz archiwalne wypowiedzi Stanisława Dygata na temat jego związków z filmem.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy w środę (8.04) w godzinach 21.30-22.00. Program poprowadzi Anna Fuksiewicz.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: FILM Stanisław Dygat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Dygat we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 16:59
18 stycznia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postacie Dygata były zbyt dziwne dla PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 18:00
- W jego twórczości nie ma socrealizmu, czegoś, co można by zakwestionować z dzisiejszej perspektywy. To piękne powieści. Można sobie życzyć tylko, by dziś takie powstawały - ocenia prof. Anna Nasiłowska.
rozwiń zwiń