Polskie Radio
Section05
Adam Hanuszkiewicz

Marian Kołodziej - scenograf. W jaki sposób tworzył dekoracje i kostiumy?

Marian Kołodziej to artysta, który w swojej twórczości regularnie powracał do traumatycznych przeżyć czasu wojny. Wspomnienia z obozu Auschwitz obecne były w jego dziełach, jeszcze zanim zdecydował się na stworzenie "Klisz pamięci". Tworząc scenografie, współpracował z najwybitniejszymi reżyserami teatralnymi i filmowymi. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Marian Kołodziej Teatr Wybrzeże scenografia Jerzy Jarocki Adam Hanuszkiewicz Kazimierz Kutz Tadeusz Różewicz

Telewizyjna scena sensacji - trzy teatry w jednym

67 lat temu, 6 lutego 1956 roku, był to tak zwany teatralny poniedziałek, o godzinie 20:00 nieliczni widzowie zasiedli przed nielicznymi jeszcze wtedy telewizorami, by obejrzeć pierwsze z cyklu Teatru Sensacji przedstawienie według Agathy Christie "Zatrute litery", w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Całość z racji ówczesnych możliwości (lub raczej "niemożliwości") technicznych "szła" na żywo, jak w prawdziwym scenicznym teatrze. 
Zobacz więcej na temat:  kabaret Teatr Telewizji PRL Adam Hanuszkiewicz

Kobra makabra – na pierwszy ogień Agatha Christie

Był to jeden z najlepszych pomysłów w historii Polskiej Telewizji. Najpierw w poniedziałek, a później, przez prawie cały okres działania, w czwartki. Połowa Polski, zaraz po Dzienniku Telewizyjnym, siadała przed telewizorami, a druga połowa przychodziła do tych, którzy mieli telewizor. Tak zaczynał się cotygodniowy Teatr Sensacji, uwielbiany przez Polaków – poniedziałek, 6 lutego 1956 roku, 64 lata temu, o 20:00 Telewizja Polska pokazała na żywo (!) sztukę według Agathy Christie "Zatrute litery", reżyserował Adam Hanuszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  kabaret Teatr Telewizji PRL Adam Hanuszkiewicz

Emilian Kamiński: na początku tylko ja wierzyłem, że będę mieć własny teatr

Wkrótce minie 10 lat od momentu, w którym rozpoczął działalność Teatr Kamienica. Emilian Kamiński wspomina spotkanie sprzed lat z Aleksandrem Bardinim, który radził mu, że jak będzie zakładał teatr, to ten teatr powinien być w centrum. - Skąd on wtedy wiedział, że ja będę zakładał teatr, nie wiem - przyznaje aktor.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński TEATR STYL ŻYCIA Aleksander Bardini Adam Hanuszkiewicz Jolanta Fajkowska