Kurt Vonnegut w listach i biografii

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 22:45
O zawikłanych losach amerykańskiego pisarza i jego twórczej determinacji w "Strefie literatury" porozmawiamy ze znawcami jego prozy.
Zdarza się (fragment okładki na zdjęciu) to pierwsza pełna biografia Kurta Vonneguta - człowieka, który miał łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, ale przez całe życie był samotny.
"Zdarza się" (fragment okładki na zdjęciu) to pierwsza pełna biografia Kurta Vonneguta - człowieka, który miał łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, ale przez całe życie był samotny.Foto: materiały promocyjne wydawnictwa Albatros

Niedawno po raz pierwszy ukazały się w Polsce "Listy" Kurta Vonneguta w wyborze i redakcyjnym opracowaniu Dana Wakefielda oraz biografia: "Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie" Charlesa J. Shieldsa. Przy tej okazji o korzeniach, a także zmiennym odbiorze jego prozy porozmawiamy z prof. Dominiką Oramus i Markiem Oramusem.
O wspomnienie osobistego kontaktu z pisarzem poprosimy też pierwszego i chyba najważniejszego spośród jego tłumaczy - Lecha Jęczmyka oraz Mirosława Spychalskiego, który w 1989 roku robił, razem z Piotrem Siemionem, wywiad z pisarzem dla podziemnego jeszcze wtedy czasopisma "bruLion".
***
Na audycję "Strefa literatury" zapraszamy w niedzielę (19.04) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzi Katarzyna Hagmajer.
bch/mc

Zobacz więcej na temat: Kurt Vonnegut literatura
Czytaj także

Wojna w oparach absurdu: Heller i Vonnegut

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:30
Ekipa Bibliocreatio stworzyła listę 50 książek, których czytanie to sama przyjemność i co tydzień w Czwórce namawia Was na lekturę kolejnych pozycji. W tej odsłonie Zosia Karaszewska i Sylwia Stano sprawdzają jak amerykańscy mistrzowie radzą sobie z okrucieństwem wojny i prezentują "Paragraf 22" Hellera oraz "Kocią kołyskę" Vonneguta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy Kurta Vonneguta. Złośliwość z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 22:56
– Niełatwo było żyć z Vonnegutem. Niektóre jego listy wywoływały sporą konfuzję nawet wśród rodziny – mówił tłumacz Rafał Lisowski.
rozwiń zwiń