Pani Stefa. Prawa ręka Janusza Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 11:09
W audycji "Spotkanie autorskie" porozmawiamy z autorką książki o Stefanii Wilczyńskiej Magdaleną Kicińską.
Fragment okładki książki Magdaleny Kicińskiej Pani Stefa
Fragment okładki książki Magdaleny Kicińskiej "Pani Stefa"Foto: materiały prasowe wydawnictwa Czarne

Stefania Wilczyńska - najbliższa współpracownica Janusza Korczaka - pozostawała w cieniu Starego Doktora. O życiu kobiety, bez której Dom Sierot przy Krochmalnej nie mógłby istnieć, opowiada Magdalena Kicińska w książce "Pani Stefa".

Była prawą ręką doktora Korczaka. Od chwili powstania Domu Sierot do jego tragicznej likwidacji "kochana Pani Stefa", jak nazywały ją dzieci, wiernie wspierała Starego Doktora. Razem z dziećmi i z nim zginęła w Treblince.

"Przez cały czas, przed wojną i podczas wojny, Korczak pracował razem z panią Stefanią Wilczyńską. Współpracowali ze sobą przez całe życie. Nawet śmierć ich nie rozłączyła. Wszystko, co jest związane z osobą Korczaka - internat, propagowanie miłości do dzieci itd. - wszystko to jest wspólnym dorobkiem obojga. Trudno określić, gdzie zaczyna się Korczak, a gdzie kończy się Wilczyńska" – pisał kronikarz warszawskiego getta Emanuel ingelblum. 

***

Na audycję "Spotkanie autorskie" zapraszamy w sobotę (17.10) w godz. 12.30-13.00. Program poprowadzi Katarzyna Nowak.

bch/asz

Czytaj także

Pani Stefa od doktora Korczaka. Życie dla innych

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 11:09
Fragmenty książki Magdaleny Kicińskiej "Pani Stefa" - fascynującej opowieści o Stefanii Wilczyńskiej - czytała Ewa Dałkowska.
rozwiń zwiń