Pani Stefa od doktora Korczaka. Życie dla innych

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 11:09
Fragmenty książki Magdaleny Kicińskiej "Pani Stefa" - fascynującej opowieści o Stefanii Wilczyńskiej - czytała Ewa Dałkowska.
Audio
  • Magdalena Kicińska "Pani Stefa", czyta Ewa Dałkowska - odc. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Magdalena Kicińska "Pani Stefa", czyta Ewa Dałkowska - odc. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Magdalena Kicińska "Pani Stefa", czyta Ewa Dałkowska - odc. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Magdalena Kicińska "Pani Stefa", czyta Ewa Dałkowska - odc. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Magdalena Kicińska "Pani Stefa", czyta Ewa Dałkowska - odc. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Ewa Dałkowska (na zdj.), w której interpretacji usłyszymy fragmenty Pani Stefy Magdaleny Kicińskiej, w 1990 roku zagrała w filmie  Andrzeja Wajdy - właśnie postać Stefanii Wilczyńskiej.
Ewa Dałkowska (na zdj.), w której interpretacji usłyszymy fragmenty "Pani Stefy" Magdaleny Kicińskiej, w 1990 roku zagrała w filmie Andrzeja Wajdy - właśnie postać Stefanii Wilczyńskiej.Foto: Łukasz Kowalski/PR2

Stefania Wilczyńska - najbliższa współpracownica Janusza Korczaka - pozostawała w cieniu Starego Doktora. O życiu kobiety, bez której Dom Sierot przy Krochmalnej nie mógłby istnieć, opowiada Magdalena Kicińska w książce "Pani Stefa".

Była prawą ręką doktora Korczaka. Od chwili powstania Domu Sierot do jego tragicznej likwidacji "kochana Pani Stefa", jak nazywały ją dzieci, wiernie wspierała Starego Doktora. Razem z dziećmi i z nim zginęła w Treblince.

"Przez cały czas, przed wojną i podczas wojny, Korczak pracował razem z panią Stefanią Wilczyńską. Współpracowali ze sobą przez całe życie. Nawet śmierć ich nie rozłączyła. Wszystko, co jest związane z osobą Korczaka - internat, propagowanie miłości do dzieci itd. - wszystko to jest wspólnym dorobkiem obojga. Trudno określić, gdzie zaczyna się Korczak, a gdzie kończy się Wilczyńska" – pisał kronikarz warszawskiego getta Emanuel Ringelblum.                                                                                                                                                         

***

Tytuł audycji: To się czyta latem 

Prowadzi: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 3-7.08.2015

Godzina emisji: 9.45

mat. prom. wydawnictwa Czarne/jp/kd/bch

Czytaj także

Rosyjskie historie Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:00
W "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty książki znakomitej białoruskiej pisarki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj prawdziwe historie łączniczek Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 16:00
"Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego" Marii Fredro-Bonieckiej i Wiktora Krajewskiego czytała w Dwójce Sławomira Łozińska.
rozwiń zwiń