Jan Potocki - wilkołak, agent czy pisarz?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 14:30
Zapraszamy na rozmowę, prosto z Festiwalu Conrada, o meandrach życia i twórczości autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie".
Okazją do rozmowy o Janie Potockim jest wydanie nowego polskiego przekładu genialnego Rękopisu znalezionego w Saragossie. Na zdj. fragm. portretu Jana Potockiego autorstwa Antona Graffa
Okazją do rozmowy o Janie Potockim jest wydanie nowego polskiego przekładu genialnego "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Na zdj. fragm. portretu Jana Potockiego autorstwa Antona GraffaFoto: Wikimedia Commons

Czy hrabia Jan Potocki rzeczywiście odpiłował srebrną gałkę od cukiernicy, aby strzelić nią sobie w usta? Dlaczego twierdził, że jest wilkołakiem? A może był agentem?

Dlaczego król Stanisław August zakazał publikacji jego dzieła "Próba logiki"? Jakim prawem Edmund Chojecki spreparował "Rękopis znaleziony w Saragossie" - arcydzieło Potockiego? Czy ktoś wreszcie poskłada te biograficzno-literackie puzzle?

Zobacz także
20151019_festiwal_conrada_wiech_524.jpg
Dwójka na Festiwalu Conrada

Naszymi gośćmi na Festiwalu Conrada w Krakowie będą Anna Wasilewska, prof. François Rosset i prof. Tomasz Swoboda.

***

Na "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w sobotę (24.10) w godz. 16.00-17.00 zaprasza Hanna Maria Giza.

jp/mc

Czytaj także

Śpiewany rękopis. Musical znaleziony w Chorzowie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 11:30
W audycji "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy o premierze musicalu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Macieja Wojtyszki.
rozwiń zwiń