"Sami swoi", czyli jak powstała polska komedia wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 18:58
W "Poranku Dwójki" przyjrzymy się fenomenowi słynnego filmu o perypetiach rodziny Kargula i Pawlaka.
Fragm. okładki książki Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów Dariusza Koźlenki
Fragm. okładki książki "Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów" Dariusza Koźlenki Foto: mat. promocyjne Wydawnictwa Fabuła Fraza

"Sami swoi". Czy nadal nas ten film bawi? Czy zdobywa nową publiczność? Kto jeszcze pamięta jego bohaterów ? Zainteresowało to Dariusza Koźlenkę, który z rozmów z twórcami stworzył książkę "Na planie i za kulisami komedii wszech czasów".

O aktorskich ambicjach, tremie debiutantów, rywalizacji i zmianach w scenariuszu Dariusz Koźlenko opowie po godz. 8.10 (transmisja wideo). Porozmawiamy również z twórcami filmu oraz dowiemy się, co współcześnie o "Samych swoich" wiedzą Polacy.

Przed godziną 9.00 natomiast spotkamy się z Adamem Nowakiem, autorem tekstów, gitarzystą, wokalistą i liderem zespołu Raz, Dwa, Trzy, który zdradzi nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze.

Chwilę przed godz. 7.35 zaś Andrzej Mastalerz zada Państwu zagadkę literacką dotyczącą czytanych na antenie "Dziejów dwóch rodzin". Zapraszamy do udziału w zabawie, do zdobycia książka Kazimierza Orłosia!

W audycji wspomnimy również zmarłego kompozytora, dyrygenta i teoretyka muzyki Pierre’a Bouleza.

Poza tym w "Poranku": serwisy informacyjne, przeglądy prasy politycznej i kulturalnej (po 7.15 i 8.35), "Słowo na dzień", "Archiwalnia", "Melodie z górnej półki" (po 6.45) i "Płyta tygodnia" (o 7.05). Tym razem będzie to podwójny album Placido Domingo, zawierający 50 najlepszych nagrań artysty, wydany przez Deutsche Grammophon.

***
Na "Poranek Dwójki" w czwartek (7.01) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Marcin Pesta.

jp/ei

Zobacz więcej na temat: FILM komedia Dariusz Koźlenko

Czytaj także

Bareja opozycjonista. "Władza bała się tego śmiechu"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 10:00
- On był zawsze w opozycji wobec systemu – podkreślał w Dwójce Maciej Replewicz, autor biografii Stanisława Barei "Oczko się odlepiło temu misiu…".
rozwiń zwiń