REKLAMA

Bareja opozycjonista. "Władza bała się tego śmiechu"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 10:00
- On był zawsze w opozycji wobec systemu – podkreślał w Dwójce Maciej Replewicz, autor biografii Stanisława Barei "Oczko się odlepiło temu misiu…".
Plan zdjęciowy filmu fabularnego w reżyserii Stanisława Barei pt. Miś. Na zdjęciu reżyser i aktor Stanisław Tym
Plan zdjęciowy filmu fabularnego w reżyserii Stanisława Barei pt. "Miś". Na zdjęciu reżyser i aktor Stanisław Tym Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

- W książce pojawią się nowe dokumenty, w tym nigdy wcześniej niepublikowane protokoły z najgorszej dla Barei kolaudacji "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" – mówił Maciej Replewicz. Jak podkreślał, w nowo wydanej biografii reżysera zostały rozwinięte wątki związane z działalnością konspiracyjną reżysera.

Jaki był stosunek władzy do twórcy, który nie chciał swoimi filmami wpisywać się w nurt propagandowy? W jakim sensie komedie Barei są dokumentami epoki? I jaki "wybryk" w szkole filmowej popełnił Bareja (we wczesnych latach 50., wraz z Janem Łomnickim), który władza potraktowała niemalże jako polityczną dywersję?

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość:  Maciej Replewicz, autor biografii Stanisława Barei "Oczko się odlepiło temu misiu…"

Data emisji: 19.11.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jp/asz

Czytaj także

Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 05:45
- Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dykiel o pracy na planie "Alternatywy 4": przy Barei dostawaliśmy skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 18:30
- Staszek bardzo się cieszył z każdej nowości, którą wymyślali aktorzy, pękał ze śmiechu. Gdy widziałam jak trzęsie mu się brzuch myślałam "coś jeszcze wymyślę, coś przywalę" - o tym jak powstawał serial aktorka opowiadała słuchaczom radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krytyk filmowy: obejść cenzurę to było małe miki

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 13:24
- Prawdziwe schody pojawiały się przy komisji, która zatwierdzała scenariusz do realizacji. Potrzeba było sposobu. Weźmy np. taki "Rejs" - zaczyna swą opowieść Wiesław Kot.
rozwiń zwiń