"Obrzydliwcy". Kultowa książka na scenie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 16:05
W "Poranku Dwójki" spotkamy się z Markiem Kalitą, który reżyseruje spektakl na podstawie książki Davida Fostera Wallace'a.
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi to ironiczny, wnikliwy i zabawny portret Amerykanów przełomu XX i XXI wieku (zdj. ilustracyjne)
"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" to ironiczny, wnikliwy i zabawny portret Amerykanów przełomu XX i XXI wieku (zdj. ilustracyjne)Foto: mistermundo/Steinsplitter/wikimedia/CC BY-SA 2.0

David Foster Wallace
David_Foster_Wallace 1200.jpg
Znawca paskudnych ludzi

Ukazanie się w Polsce książki "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" było jednym z najważniejszych wydarzeń literackich 2015 roku. "W ten sposób nadrabiamy wstydliwe zaległości i mamy w końcu możność obcowania z twórcą kultowym i ze wszech miar oryginalnym" - pisał w "Dwutygodniku" Łukasz Najder.

O spektaklu na podstawie dzieła, który będzie miał premierę 20 maja w warszawskim Teatrze Dramatycznym, porozmawiamy po godz. 8.10 z reżyserem przedstawienia Markiem Kalitą (transmisja wideo).

Chwilę przed 7.35 Marzena Trybała zada zagadkę literacką, dotyczącą czytanej na naszej antenie książki Bogny Wernichowskiej "Opowieści z pierścionkiem i welonem".

Poza tym audycji: rozmowy o wystawie prac Siemiradzkiego w Sukiennicach i festiwalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego Wersja Beta, "Wiadomości kulturalne", "Słowo na dzień", "Archiwalnia", po 6.45 "Śpiewnik jazzowy", a o 7.05 "Płyta tygodnia", czyli album "Virtuoso", na którym skrzypek Leonidas Kavakos i pianista Enrico Pace grają utwory m.in Igora Strawińskiego, Pablo de Sarasate, Niccola Paganiniego, Henryka Wieniawskiego i Antonina Dworzaka.

Codziennie tuż przed 9.00 rekomendacje kulturalne przedstawia kompozytor Jan Duszyński.

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (19.05) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Marcin Pesta.

mc/mm

Czytaj także

Jak czytać wywiady z paskudnymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:18
Kultowy amerykański pisarz David Foster Wallace przyczynił się do zasadniczej zmiany w prozie anglojęzycznej. Ukazała się właśnie jego pierwsza książka przetłumaczona na język polski.
rozwiń zwiń