Jak czytać wywiady z paskudnymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:18
Kultowy amerykański pisarz David Foster Wallace przyczynił się do zasadniczej zmiany w prozie anglojęzycznej. Ukazała się właśnie jego pierwsza książka przetłumaczona na język polski.
Audio
  • Rozmowa o "Krótkich wywiadach z paskudnymi ludźmi" Davida Fostera Wallace'a (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi to ironiczny, wnikliwy i zabawny portret Amerykanów przełomu XX i XXI wieku
"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" to ironiczny, wnikliwy i zabawny portret Amerykanów przełomu XX i XXI wiekuFoto: Vincent/Flickr, lic. CC BY 2.0

"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" to zbiór nietypowych historii przesyconych ironicznym humorem, groteskowymi postaciami i sytuacjami. Choć wielu chciałoby odczytywać tę prozę jako teksty postmodernistyczne, goście Dwójki zauważyli, że te interpretacje są nadużyciem.

W kręgu literatury anglojęzycznej Wallace jest twórcą kultowym. Tygodnik "Time" umieścił jego książkę na liście 100 najlepszych pozycji XX wieku. Pisarz to także wszechstronny autor literatury faktu - pisał o filmach (również pornograficznych), relacjonował m.in. ataki z 11 września czy... festiwal homarów.

O jego popularności świadczy to, że poświęcono mu odcinek serialu "The Simpsons". Przez lata jednak jego umysł toczyła choroba, która zakończyła się samobójstwem pisarza w 2008 r...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Kamil Radomski

Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka "Krótkich wywiadów z paskudnymi ludźmi"), Mikołaj Denderski (literaturoznawca)

Data emisji: 13.07.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/kd

reklama

Czytaj także

Wróg dobrego smaku. Powieści Philipa Rotha

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:00
– Dla pisarza dobry smak jest wyrazem pewnego konformizmu i kapitulacji – mówił Jerzy Jarniewicz o Philipie Rocie, autorze m.in. skandalizującego "Kompleksu Portnoya".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henry Miller: pisarz-skandalista

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 14:00
W czerwcu minęło 35 lat od śmierci Henry'ego Millera - uznawanego za jednego z największych skandalistów w historii literatury i znienawidzonego przez feministki.
rozwiń zwiń