Przed premierą "Wesela" w Teatrze Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 13:35
Gościem audycji będzie Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser spektaklu na podstawie słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
Wawrzyniec Kostrzewski
Wawrzyniec KostrzewskiFoto: Polskie Radio

pap_Wajda_Wesele_1200.jpg
Daniel Olbrychski: powiedziałem Wajdzie, że chyba zwariował

Wielokrotnie nagradzany reżyser (laureat Nagrody im. Stefana Treugutta za wybitne osiągnięcia w Teatrze Telewizji, zdobywca Grand Prix Dwóch Teatrów 2015, laureat trzech nagród festiwalu Dwa Teatry 2017) tym razem sięgnął po "Wesele". Przygotował spektakl opierając się na teatralnej umowności, uruchamiając wyobraźnię widza poprzez niedopowiedzenie, plastyczny skrót, symbol, skupiając się na aktorze i słowie. Premiera w Teatrze Telewizji w poniedziałek 28 stycznia o godz. 21, a spotkanie z Wawrzyńcem Kostrzewskim w Poranku Dwójki o godz. 8.30 (transmisja wideo).

W audycji posłuchamy również, jak wygląda nagranie słuchowiska "Trzecia Strefa", które zostanie wyemitowane na naszej antenie 3 lutego.

Będziemy też wspominać zmarłego w ub. tygodniu prof. Ryszarda Peryta. Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski. Reżyser został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ponadto w audycji zaprosimy Państwa do najstarszego w Polsce opactwa - do Tyńca, gdzie odkryto freski z XVIII wieku.

Będziemy też w Gdańsku, gdzie udamy się na wystawę poświęconą legendarnemu aktorowi i reżyserowi Tadeuszowi Mincowi. Tak o czasach jego dyrekcji pisał krytyk Michał Misiorny: "Minc jest świetnym artystą, pełnym dowcipu i wdzięku, cokolwiek jednak niezdyscyplinowanym wewnętrznie". Na wystawie w oliwskim Pałacu Opatów - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku zobaczymy plakaty, afisze, dokumenty, ale przede wszystkim archiwalne zdjęcia z realizacji teatralnych. Nie zabraknie fotografii ukazujących Tadeusza Minca prywatnie - na scenie i poza sceną. "Teatr to sztuka ulotna, przemija wraz ze spektaklami nawet najwybitniejszymi, z odejściem ich twórców. Dlatego tak ważne jest pamiętanie i przypominanie" - mówią realizatorzy wystawy.

W naszym cyklu "Za kulisami" Maria Pakulnis opowie o kulisach powstawania serialu "Ekstradycja". Natomiast po godz. 9.30 przeniesiemy się na południe Polski do Lubnia koło Myślenic. Tam bowiem znajduje się wyjątkowy zabytek, niestety w fatalnym stanie - Willa Pod Sośniną. Chodzi o ponad 100-letni budynek inspirowany tradycyjną architekturą Podhala.

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (28.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

pg/kul

Zobacz więcej na temat: Stanisław Wyspiański

Czytaj także

Anna Augustynowicz: ekspresja języka Wyspiańskiego jest aktualna

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 08:50
- To nie są składne zdania. To taki rodzaj poezji, która nie polega na mówienia wiersza, ale na zapisywaniu partytur ludzkiej emocjonalności - mówiła w Dwójce reżyserka spektaklu "Wyzwolenie" według dramatu Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń