Anna Augustynowicz: ekspresja języka Wyspiańskiego jest aktualna

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 08:50
- To nie są składne zdania. To taki rodzaj poezji, która nie polega na mówienia wiersza, ale na zapisywaniu partytur ludzkiej emocjonalności - mówiła w Dwójce reżyserka spektaklu "Wyzwolenie" według dramatu Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim w Warszawie.
Audio
  • Anna Augustynowicz o dramacie "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego (Poranek Dwójki)

Reżyserka spektaklu, który będzie miał swoją premierę 29 stycznia, mówiła w "Poranku Dwójki" o współczesnym odczytywaniu "Wyzwolenia". - Wyspiański poprzez swojego bohatera wzywa do pracy nad swoją świadomością, pokazuje mechanizm zamiany wszystkich złych uczuć w czyn, który jest tu rozumiany jako twórczość.

Anna Augustynowicz opowiadała, że "Wyzwolenie" powstało w odpowiedzi na "Dziady" Mickiewicza. - Ten dramat jest próbą znalezienia się wobec tych wszystkich martwych postaw, które nazywa się maskami. Cały drugi akt dramatu dotyczy wyzbycia się martwoty, że naród, który chce być, musi wyeliminować ze swojej egzystencji to, co martwe.

W audycji reżyserka wyjaśniła na czym polega proces wewnętrznego wyzwolenia wg Wyspiańskiego.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Anna Augustynowicz (reżyserka teatralna)

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

"Pokazać racje, nie osądzać". Conrad w Teatrze Polskim

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:00
- Pracując nad tym spektaklem, założyliśmy bachtinowską strategię czytania, dialogowej nierozstrzygalności – mówił Janusz Opryński o przygotowywanym w Teatrze Polskim w Warszawie we własnej adaptacji i reżyserii "W oczach Zachodu" Josepha Conrada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Kuśmider. Krakowianin w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 20:12
- Myślę, że to są zbiegi okoliczności. Ale tak naprawdę to był moment, w którym odchodząc z Teatru Starego zacząłem współpracować z panią Krystyną Jandą, a równolegle lub chwilę później Andrzej Seweryn zaproponował mi pracę w Teatrze Polskim - mówił w Dwójce aktor i reżyser.
rozwiń zwiń