Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 15:17
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na codzienne transmisje z – przełożonego z wiosny na jesień – 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe/Norman Leto

Joanna Wnuk-Nazarowa 1200.jpg
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Święto polskich orkiestr

Festiwal dedykowany kompozytorowi, którego 250. rocznicę urodzin obchodzi cały świat muzyczny, odbędzie się w Warszawie w dniach 10-22 października. Nadzwyczajne okoliczności uwarunkowane pandemią wpłynęły zarówno na przesunięcie terminu festiwalu na jesień, jak i na nowe oblicze jego programu. Podczas 10 koncertów wystąpią znakomite polskie zespoły i polscy artyści, wykonując dzieła patrona festiwalu oraz jego romantycznych następców: Schuberta, Schumanna, Chopina, Liszta, Mendelssohna i Brahmsa.

W programie ważne miejsce zajmą także utwory Krzysztofa Pendereckiego, których przypomnienie będzie hołdem dla zmarłego w tym roku Mistrza. Już w trakcie koncertu otwarcia – w sobotę 10 października – usłyszeliśmy fragmenty Polskiego Requiem Maestro Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Z kolei w niedzielę 11 października Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, prowadzona przez Michała Klauzę, wykonała m.in. Agnus Dei for strings wybitnego polskiego kompozytora.

W ramy czasowe 24. Festiwalu Beethovenowskiego włączony został II Festiwal Romantycznych Kompozycji (13-15 października). Są one kontynuacją festiwalu, zorganizowanego po raz pierwszy w 2019 roku przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena, którego celem jest rozpowszechnienie dziedzictwa Józefa Elsnera oraz jego uczniów. Trzy koncerty skupione wokół przewodnich tematów przypomną twórczość mało znaną, lecz wartą przywrócenia do repertuaru koncertowego.

  • W sobotę 10 października Program 2 zaprosił na transmisję koncertu inauguracyjnego z Filharmonii Narodowej. W programie: Krzysztof Penderecki – Chaconne z Polskiego Requiem, Ludwig van Beethoven – Adagio molto e mesto z III części Kwartetu smyczkowego op. 59 nr 1 (oprac. na orkiestrę kameralną Brett Dean, polskie prawykonanie), Johannes Brahms –  I Symfonia c-moll op. 68, wyk.: Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko.
  • W niedzielę 11 października odbyła się transmisja z Filharmonii Narodowej. W programie: Krzysztof Penderecki –  Agnus Dei for strings, Ludwig van Beethoven –  V Koncert fortepianowy Es-dur op.73, Franz Schubert –  Symfonia nr 6 C-dur D.589; wyk. Szymon Nehring –  fortepian, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza. Początek transmisji o godz. 19.30.
  • Plan kolejnych koncertów, transmisji i retransmisji – w ramówce radiowej Dwójki oraz na stronie beethoven.org.pl

Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven
Czytaj także

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Święto polskich orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 17:50
- Postawiliśmy na znakomite polskie zespoły, będą znakomite polskie orkiestry, kameraliści i pianiści - zapowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa z Rady Programowej Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń