Kwartet PESH w dniu premiery swojej debiutanckiej płyty [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:15
W piątkowy wieczór w cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy na koncert nowego polsko-norweskiego kwartetu PESH. Data wydarzenia nie jest przypadkowa - 17 marca to dzień premiery debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej "Peshish". 

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Nazwa PESH wzięła się od pierwszych liter imion członków zespołu, który tworzą: perkusistka Patrycja Wybrańczyk, trębacz Emil Miszk, pianista Sondre Moshagen i kontrabasista Håkon Huldt-Nystrøm. W tym młodym kwartecie istotną osią jest szacunek do dorobku kultury norweskiej i polskiej, a celem muzyczna interakcja.

Przenikanie się wpływów z północy ze słowiańskim duchem to ważna mieszanka w historii jazzu, którą artyści chcą rozwijać współcześnie. To czwórka utalentowanych muzyków aktywnie działających na europejskiej scenie jazzowej. Ich twórczość najtrafniej opisuje termin ekspresywnego jazzu w kameralnym wydaniu, z pejzażem brzmieniowym od modern jazzu i tradycyjnych rozwiązań, przez etniczną melodykę, aż po swobodną improwizację.

Debiutancki album "Peshish", który ukazał się w dniu koncertu nakładem norweskiej wytwórni AMP Music & Records, został nagrany w Studiu S4 Polskiego Radia w wakacje ubiegłego roku.

- To zespół demokratyczny, bez lidera. W dowolnym momencie każdy z nas może przejąć inicjatywę. Dużą siłą PESH jest to, że wszyscy komponujemy. Każdy z nas ma duży szacunek do działań pozostałych członków zespołu. Zostawiamy sobie wzajemnie dużo miejsca, nie tylko muzycznie, ale też na wyrażanie własnych opinii, żeby potem znaleźć wspólne rozwiązanie, wspólny mianownik - mówi radiowej Dwójce trębacz Emil Miszk.

Skład:
Patrycja Wybrańczyk - perkusja
Emil Miszk - trąbka
Sondre Moshagen - fortepian
Håkon Huldt-Nystrøm – kontrabas

Koncert poprowadził Roch Siciński.

. 

***

Na "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek (17.03) w godz. 18.00-19.00.

pg

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert Dwójka