REKLAMA

Turniej Pianistów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 12:31
XVI Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej odbędzie się w dniach 24-26 lutego w Żaganiu. Dwójka poleca.

XVI Ogólnopolski Turniej Pianistyczny organizowany jest przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st im. Henryka Wieniawskiego w Żaganiu. Tradycja OTP jest wprost związana z bezpośrednim wpływem na jego kształt wielkiej polskiej pianistki – Haliny Czerny-Stefańskiej, która za życia rokrocznie przyjeżdżała do Żagania, przewodniczyła Jury i wykonywała koncerty i recitale. Od tego roku Przewodniczącą Jury jest córka – prof. Elżbieta Stefańska (AM w Krakowie). W Jury – powołanym przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – zasiadają profesorowie: Anna Organiszczak, Jan Jański, Bogumił Nowicki (AM Poznań), Monika Sikorska-Wojtacha (AM Katowice), Włodzimierz Obidowicz (AM Wrocław).

Przez 15 lat dorobku małe miasto położone na południu województwa lubuskiego miało szczęście uczestniczyć w wydarzeniach o najwyższej randze artystycznej i być świadkiem narodzin wielu talentów polskiej pianistyki. W żagańskim Turnieju uczestniczyli i byli jego laureatami m.in. Rafał Blechacz, Jacek Kortus, Katarzyna Wasiak. W tym roku przyjęto karty zgłoszeń 45 uczestników z 28 miast w Polsce. XVI OTP odbędzie się w zachodnim skrzydle Pałacu Książęcego w Żaganiu od 24 do 26 lutego 2011 r. Sala Familijna wyposażona jest w fortepian Petrof.

/

czwartek 24 lutego 2011r.
18:00 Inauguracja XVI Turnieju Pianistycznego w Żaganiu
Wykład pt.: "Pianiści wszech czasów: Fryderyk Chopin i Franciszek Liszt" (prof. Anna Organiszczak – AM w Poznaniu)

piątek 25 lutego 2011 r.
Przesłuchania turniejowe (gr. I i II)
18:00 Recital Marcina Koziaka

sobota 26 lutego 2011 r.
Przesłuchania turniejowe (gr. III)
17:00 KONCERT LAUREATÓW

Patronat Honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy Turnieju:
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Żaganiu
Centrum Kultury w Żaganiu