Słowiańska Atlantyda

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 14:44
Międzynarodowy Festiwal Huculski rozpocznie się 17 marca w Krakowie.

Festiwal Huculski, zorganizowany po raz pierwszy w 2006 r., na stałe wpisał się w kalendarz jednych z najciekawszych imprez kulturalnych Krakowa. Za każdym razem cieszył się ogromną popularnością i zainteresowaniem krakowian oraz gości z innych miast Polski. W 2008 roku, organizatorzy związali go na trwałe z postacią Stanisława Vincenza, który od tamtej chwili patronuje idei tego projektu.

Głównym organizatorem tegorocznej, międzynarodowej edycji jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK z Krakowa. Poszczególne wydarzenia festiwalowe będą organizowane przez kilkanaście organizacji pozarządowych i stowarzyszeń z ośmiu miast Polski: Kraków, Łódź, Warszawa, Katowice, Lublin, Rzeszów, Krosno, Sanok, Rabka, Lubaczów, Ustrzyki Dolne i Ukrainy Lwów, Iwano – Frankiwsk, Krzyworównia i Bystrec.

/

Oficjalna inauguracja festiwalu nastąpi 17 marca 2011 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie w trakcie otwarcia największej w historii wystawy poświęconej Huculszczyźnie pt: "Na wysokiej połoninie: w 40. rocznicę śmierci Stanisława Vincenza. Sztuka Huculszczyzny. Huculszczyzna w sztuce", a zakończenie odbędzie się po ośmiu miesiącach w Łodzi w Centrum Kultury Młodych.

Celem Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego jest upowszechnianie spuścizny Stanisława Vincenza – prekursora idei integracji europejskiej, patrona porozumienia pomiędzy Wschodnią a Zachodnią Europą oraz promocja regionu Huculszczyzny - najbardziej reliktowego pod względem żywotności tradycji zakątka Europy, w którym zachowały się najstarsze ślady prasłowiańskie, stąd jego podtytuł zaczerpnięty od St. Vincenza - "Słowiańska Atlantyda".

Festiwalowi towarzyszyć wystawy, konferencje naukowe, wykłady, dyskusje, warsztaty, konkursy, pokaz filmów, koncerty. Szczegółowe informacje o programie Festiwalu: www.karpatywschodnie.pttk.pl