X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gwarancje Kultury 2011

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 19:15
Dwójka przedstawia nominacje do nagrody TVP Kultura, przyznawane najlepszym artystom zakończonego sezonu.
Audio

GWARANCJE KULTURY – Doroczne Nagrody TVP Kultura

/

Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania, TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu. W tym roku już po raz szósty kapituła, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści poszczególnych dziedzin sztuki, wybrała nominowanych. Nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: Literatura, Teatr, Film, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Sztuki Wizualne, Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży oraz w kategorii Debiut. GWARANCJE KULTURY są obecnie jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie sztuki, muzyki i literatury, a Urodziny TVP Kultura to wyjątkowe wydarzenie integrujące środowisko artystów i ludzi mediów.

 

MUZYKA POWAŻNA

Nominacje:

Kwadrofonik za niebanalność i niezmiennie wysoki poziom artystyczny oraz za konsekwencję w budowaniu repertuaru zwłaszcza w zakresie muzyki współczesnej.

Aleksander Nowak za koncert fortepianowy i operę Sudden Rain, za odwagę w łączeniu znanych idiomów stylistycznych ze świeżością kompozytorskiego spojrzenia

Meccorre String Quartet za wyraziste, dojrzałe, pełne temperamentu interpretacje, sytuujące ten młody kwartet wśród najlepszych zespołów kameralnych w Polsce.

 

JAZZ, ROCK I INNE…

Nominacje:

L.Stadt za album „El.P”, czyli za surf rockowe brzmienie w zimnej Polsce, dopracowane szczegóły i konsekwencję w walce na amerykańskim rynku.

Wierba & Schmidt Quintet za niezłomną postawę w zdobywaniu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach oraz konsekwentne budowanie pozycji w znakomitej warsztatowo grze oraz nawiązującym do tradycji repertuarze.

IncarNations za skuteczne połączenie kultury popularnej z wartościami artystycznymi oraz za znakomite interpretacje wokalne na płycie „Radio Retro”.

 

FILM

Nominacje:

„Matka Teresa od kotów” Paweł Sala za wyrafinowaną grę formalną. Za nowe rozdanie w polskim kinie. Za bezlitosne łamanie tabu. Za konsekwentne i dopracowane kino autorskie. Za jeden z ciekawszych debiutów ostatnich lat.

„Wszystko, co kocham” Jacek Borcuch za niezłomną postawę w zdobywaniu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach oraz konsekwentne budowanie pozycji w znakomitej warsztatowo grze oraz nawiązującym do tradycji repertuarze.

„Miasto Ruin” Damian Nenow za poruszający obraz zagłady miasta. Za uświadomienie okrucieństwa warszawskich losów. Za twórczy dialog najnowszych technologii i tradycyjnych narracji. Za niezwykle misternie przeprowadzoną rekonstrukcję obrazu Warszawy tuż po tragedii powstania.


TEATR

Nominacje:

Piotr Cieplak - autor i wykonawca z muzycznym duetem SzaZa „Dzienników rowerowych”. Zapis wakacyjnej podróży rowerowej staje się pretekstem do niezwykłego monologu-koncertu. Artysta- cyklista Cieplak wzorem starożytnych aoidów melorecytuje swoje zapiski, duet SzaZatka muzyczne przestrzenie, a Rower Tespisa jedzie z Kabat do Portugalii.

Tomasz Karolak za stworzenie Teatru Imka w Warszawie - prywatnego teatru repertuarowego z ambicjami, czyli pogodzenie ognia z wodą. Imka to scena ludzi, którzy chcą mieć poglądy na świat, ale nie tworzą ideologii. Mają doświadczenia, ale jeszcze czegoś im się w życiu chce.

Wojciech Kościelniak i zespół Teatru Muzycznego w Gdyni za musical „Lalka”. Muzyczna adaptacja powieści Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to wydarzenie roku 2010. Niezwykle udana próba stworzenia polskiego musicalu, który szturmem zdobył publiczność i krytykę.


LITERATURA

Nominacje:

Radosław Kobierski, „Ziemia Nod”. Wielka, ponad 600-stronicowa epicka opowieść o losach Żydów i Polaków. Miejsce akcji: Tarnów i okolice. Czas: od lat 20. do lat 40. minionego wieku. Powieść przywracająca wiarę w siłę polskiej prozy. Niełatwa, ale porywająca lektura.

Szczepan Twardoch, „Wieczny Grunwald”. Językowy, ideowy majstersztyk. Powieść oniryczna, realistyczna, fantasmagoryczna, makabryczna, zaskakująca, piękna; być może nikt od czasów Parnickiego nie pisał w ten sposób o historii. „Wieczny Grunwald”, niekończące się zmagania z historią, która się wciąż odradza, zdradza i wymusza dzielność albo uległość.

Marcin Sendecki, „PÓŁ”. Poeta mówi: „Mickiewicz, Słowacki, Krasiński etc.... To są wciąż bardzo silne i piękne słowa, i kiedy jakieś ich ułomki, ułomki dawnych i oswojonych zdań, wkłada się między coś pisanego dzisiaj, to ‘dzisiejsze’ jakoś się w nich przegląda [...]”. Jak wygląda „dzisiejsze” wobec dawnego, pięknego i podniosłego? Czy coś ostaje się na zgliszczach? Tak. Poezja budowana na dysonansach. Dojrzały, precyzyjny wiersz.

 

SZTUKI WIZUALNE

Nominacje:

Grupa Artystyczna „Penerstwo”. Założona w Poznaniu w 2007 roku. Członkami grupy są: Piotr Bosacki, Wojtek Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga i Tomasz Mróz, Iza Tarasewicz i Magda Starska. Estetyka „Penerstwa” sięga do lat 80., kiedy to w sztuce polskiej zaczęła dojrzewać radykalna postawa wśród artystów. Nominowani za działalność wystawienniczą w 2010 roku.

Galeria Zderzak i Muzeum Narodowe w Krakowie

Za organizację pośmiertnej wystawy Jerzego Zielińskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. W 2010 minęła 30. rocznica śmierci artysty-legendy Jurry’ego. – Wystawa rzuciła nowe światło na twórczość tego znakomitego malarza – dziś nieco zapomnianą – a ważną dla kultury późnego PRL, dla sztuki niezależnej lat 80. Sztuka Jurry’ego – inspirowane popartem połączenie malarstwa i poezji w pełnej wyrazu emblematycznej formie inspiruje kolejne generacje malarzy.

Antoni Starowieyski

za wystawę galerii Stefana Szydłowskiego. Malarstwo Antoniego Starowieyskiego należy do nurtu klasycznego. Maluje on nastrojowe pejzaże i samotne postacie w tajemniczych wnętrzach. Starowieyski łączy mistrzostwo rysunku z wyrafinowaniem kolorystycznym. Starowieyski udowadnia, że medium tak tradycyjne jak malarstwo i tradycyjny temat są wciąż żywe i komunikatywne w wyrażaniu subtelnych stanów emocjonalnych artysty.


OSIĄGNIĘCIA W TWÓRCZYM ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEŻY

Nominacje:

Monika Hanulak za ilustracje i opracowanie graficzne do „Pampilio” z tekstem Ireny Tuwim. Artystka z powodzeniem zmierzyła się z legendarnym już wydaniem sprzed ponad 40 lat, z ilustracjami Ignacego Witza. Monika Hanulak posługuje się wyrazistymi plamami mocnego, fluorescencyjnego koloru i doskonale odnajduje się w świecie nowoczesnej ikonografii o silnych odniesieniach literackich. Magdalena Godlewska i Iza Tarasewicz, które w białostockiej Galerii Arsenał, w ramach programu edukacyjnego „Plac Zabaw, zorganizowały cykl działań „Co nas dzieli, to nas łączy” – warsztaty dla dzieci z Czeczenii, Gruzji i Polski. Marta Lipczyńska - Gil z pisma i wortalu Ryms Nominowana za poważne podejście do literatury dziecięcej i przywrócenie jej należnego miejsca w dyskursie o sztuce.


DEBIUT ROKU

1. Muzyka poważna

Bartosz Głowacki - nominowany za perfekcyjną technikę, wyjątkową muzykalność, wyczucie stylu oraz szczególną wrażliwość na barwę, co czyni go fantastycznym ambasadorem akordeonu, jako instrumentu znacznie częściej goszczącego w salach koncertowych w Polsce i za granicą.

 

2. Jazz, Rock i inne…

Joanna Duda - nominowana za innowacyjność, niekonwencjonalne i twórcze podejście do muzyki oraz za oryginalną osobowość artystyczną.

 

3. Sztuki Wizualne

Katarzyna Przezwańska - nominowana za kolorystyczne interwencje w przestrzeń publiczną realizowane w Zielonej Górze w ramach wystawy „Nie śpimy” i w Warszawie w ramach drugiej odsłony Parku Rzeźba na Bródnie. Studiowała malarstwo, ale zamiast obrazów tworzy malarskie interwencje w przestrzeń społeczną, pełne fizycznej obecności koloru. Ożywia to, co jest estetycznym skandalem.

 

4. Film

Kuba Czekaj - największa nadzieja polskiego kina. Nominowany za własny styl i odwagę w twórczych poszukiwaniach.


5. Teatr

„Biały dmuchawiec” – Mateusz Pakuła - nominowany za debiutancki tom dramatów pt. Biały dmuchawiec. Młody autor objawił niezwykły talent w tworzeniu języka bohaterów swoich sztuk, jak również wyobraźnię, która ukazuje dzisiejszy świat w groteskowym zwierciadle.

 

6. Literatura

Kaja Malanowska „Drobne szaleństwa dnia codziennego” - piszą o tej książce: Ta opowieść jest na swój sposób maniakalna. Malanowska w swoim debiucie faktycznie prowadzi nas przez świat depresji, histerii, samotności, niezrozumienia. Ale też ta perspektywa pozwala jej sporo powiedzieć o naszych czasach, o relacjach z innymi, o normach, które stają się więzieniem. Dobry, intrygujący debiut.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak