Gwarancje Kultury 2011

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 19:15
Dwójka przedstawia nominacje do nagrody TVP Kultura, przyznawane najlepszym artystom zakończonego sezonu.

GWARANCJE KULTURY – Doroczne Nagrody TVP Kultura

/

Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania, TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu. W tym roku już po raz szósty kapituła, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści poszczególnych dziedzin sztuki, wybrała nominowanych. Nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: Literatura, Teatr, Film, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Sztuki Wizualne, Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży oraz w kategorii Debiut. GWARANCJE KULTURY są obecnie jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie sztuki, muzyki i literatury, a Urodziny TVP Kultura to wyjątkowe wydarzenie integrujące środowisko artystów i ludzi mediów.

 

MUZYKA POWAŻNA

Nominacje:

Kwadrofonik za niebanalność i niezmiennie wysoki poziom artystyczny oraz za konsekwencję w budowaniu repertuaru zwłaszcza w zakresie muzyki współczesnej.

Aleksander Nowak za koncert fortepianowy i operę Sudden Rain, za odwagę w łączeniu znanych idiomów stylistycznych ze świeżością kompozytorskiego spojrzenia

Meccorre String Quartet za wyraziste, dojrzałe, pełne temperamentu interpretacje, sytuujące ten młody kwartet wśród najlepszych zespołów kameralnych w Polsce.

 

JAZZ, ROCK I INNE…

Nominacje:

L.Stadt za album „El.P”, czyli za surf rockowe brzmienie w zimnej Polsce, dopracowane szczegóły i konsekwencję w walce na amerykańskim rynku.

Wierba & Schmidt Quintet za niezłomną postawę w zdobywaniu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach oraz konsekwentne budowanie pozycji w znakomitej warsztatowo grze oraz nawiązującym do tradycji repertuarze.

IncarNations za skuteczne połączenie kultury popularnej z wartościami artystycznymi oraz za znakomite interpretacje wokalne na płycie „Radio Retro”.

 

FILM

Nominacje:

„Matka Teresa od kotów” Paweł Sala za wyrafinowaną grę formalną. Za nowe rozdanie w polskim kinie. Za bezlitosne łamanie tabu. Za konsekwentne i dopracowane kino autorskie. Za jeden z ciekawszych debiutów ostatnich lat.

„Wszystko, co kocham” Jacek Borcuch za niezłomną postawę w zdobywaniu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach oraz konsekwentne budowanie pozycji w znakomitej warsztatowo grze oraz nawiązującym do tradycji repertuarze.

„Miasto Ruin” Damian Nenow za poruszający obraz zagłady miasta. Za uświadomienie okrucieństwa warszawskich losów. Za twórczy dialog najnowszych technologii i tradycyjnych narracji. Za niezwykle misternie przeprowadzoną rekonstrukcję obrazu Warszawy tuż po tragedii powstania.


TEATR

Nominacje:

Piotr Cieplak - autor i wykonawca z muzycznym duetem SzaZa „Dzienników rowerowych”. Zapis wakacyjnej podróży rowerowej staje się pretekstem do niezwykłego monologu-koncertu. Artysta- cyklista Cieplak wzorem starożytnych aoidów melorecytuje swoje zapiski, duet SzaZatka muzyczne przestrzenie, a Rower Tespisa jedzie z Kabat do Portugalii.

Tomasz Karolak za stworzenie Teatru Imka w Warszawie - prywatnego teatru repertuarowego z ambicjami, czyli pogodzenie ognia z wodą. Imka to scena ludzi, którzy chcą mieć poglądy na świat, ale nie tworzą ideologii. Mają doświadczenia, ale jeszcze czegoś im się w życiu chce.

Wojciech Kościelniak i zespół Teatru Muzycznego w Gdyni za musical „Lalka”. Muzyczna adaptacja powieści Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to wydarzenie roku 2010. Niezwykle udana próba stworzenia polskiego musicalu, który szturmem zdobył publiczność i krytykę.


LITERATURA

Nominacje:

Radosław Kobierski, „Ziemia Nod”. Wielka, ponad 600-stronicowa epicka opowieść o losach Żydów i Polaków. Miejsce akcji: Tarnów i okolice. Czas: od lat 20. do lat 40. minionego wieku. Powieść przywracająca wiarę w siłę polskiej prozy. Niełatwa, ale porywająca lektura.

Szczepan Twardoch, „Wieczny Grunwald”. Językowy, ideowy majstersztyk. Powieść oniryczna, realistyczna, fantasmagoryczna, makabryczna, zaskakująca, piękna; być może nikt od czasów Parnickiego nie pisał w ten sposób o historii. „Wieczny Grunwald”, niekończące się zmagania z historią, która się wciąż odradza, zdradza i wymusza dzielność albo uległość.

Marcin Sendecki, „PÓŁ”. Poeta mówi: „Mickiewicz, Słowacki, Krasiński etc.... To są wciąż bardzo silne i piękne słowa, i kiedy jakieś ich ułomki, ułomki dawnych i oswojonych zdań, wkłada się między coś pisanego dzisiaj, to ‘dzisiejsze’ jakoś się w nich przegląda [...]”. Jak wygląda „dzisiejsze” wobec dawnego, pięknego i podniosłego? Czy coś ostaje się na zgliszczach? Tak. Poezja budowana na dysonansach. Dojrzały, precyzyjny wiersz.

 

SZTUKI WIZUALNE

Nominacje:

Grupa Artystyczna „Penerstwo”. Założona w Poznaniu w 2007 roku. Członkami grupy są: Piotr Bosacki, Wojtek Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga i Tomasz Mróz, Iza Tarasewicz i Magda Starska. Estetyka „Penerstwa” sięga do lat 80., kiedy to w sztuce polskiej zaczęła dojrzewać radykalna postawa wśród artystów. Nominowani za działalność wystawienniczą w 2010 roku.

Galeria Zderzak i Muzeum Narodowe w Krakowie

Za organizację pośmiertnej wystawy Jerzego Zielińskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. W 2010 minęła 30. rocznica śmierci artysty-legendy Jurry’ego. – Wystawa rzuciła nowe światło na twórczość tego znakomitego malarza – dziś nieco zapomnianą – a ważną dla kultury późnego PRL, dla sztuki niezależnej lat 80. Sztuka Jurry’ego – inspirowane popartem połączenie malarstwa i poezji w pełnej wyrazu emblematycznej formie inspiruje kolejne generacje malarzy.

Antoni Starowieyski

za wystawę galerii Stefana Szydłowskiego. Malarstwo Antoniego Starowieyskiego należy do nurtu klasycznego. Maluje on nastrojowe pejzaże i samotne postacie w tajemniczych wnętrzach. Starowieyski łączy mistrzostwo rysunku z wyrafinowaniem kolorystycznym. Starowieyski udowadnia, że medium tak tradycyjne jak malarstwo i tradycyjny temat są wciąż żywe i komunikatywne w wyrażaniu subtelnych stanów emocjonalnych artysty.


OSIĄGNIĘCIA W TWÓRCZYM ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEŻY

Nominacje:

Monika Hanulak za ilustracje i opracowanie graficzne do „Pampilio” z tekstem Ireny Tuwim. Artystka z powodzeniem zmierzyła się z legendarnym już wydaniem sprzed ponad 40 lat, z ilustracjami Ignacego Witza. Monika Hanulak posługuje się wyrazistymi plamami mocnego, fluorescencyjnego koloru i doskonale odnajduje się w świecie nowoczesnej ikonografii o silnych odniesieniach literackich. Magdalena Godlewska i Iza Tarasewicz, które w białostockiej Galerii Arsenał, w ramach programu edukacyjnego „Plac Zabaw, zorganizowały cykl działań „Co nas dzieli, to nas łączy” – warsztaty dla dzieci z Czeczenii, Gruzji i Polski. Marta Lipczyńska - Gil z pisma i wortalu Ryms Nominowana za poważne podejście do literatury dziecięcej i przywrócenie jej należnego miejsca w dyskursie o sztuce.


DEBIUT ROKU

1. Muzyka poważna

Bartosz Głowacki - nominowany za perfekcyjną technikę, wyjątkową muzykalność, wyczucie stylu oraz szczególną wrażliwość na barwę, co czyni go fantastycznym ambasadorem akordeonu, jako instrumentu znacznie częściej goszczącego w salach koncertowych w Polsce i za granicą.

 

2. Jazz, Rock i inne…

Joanna Duda - nominowana za innowacyjność, niekonwencjonalne i twórcze podejście do muzyki oraz za oryginalną osobowość artystyczną.

 

3. Sztuki Wizualne

Katarzyna Przezwańska - nominowana za kolorystyczne interwencje w przestrzeń publiczną realizowane w Zielonej Górze w ramach wystawy „Nie śpimy” i w Warszawie w ramach drugiej odsłony Parku Rzeźba na Bródnie. Studiowała malarstwo, ale zamiast obrazów tworzy malarskie interwencje w przestrzeń społeczną, pełne fizycznej obecności koloru. Ożywia to, co jest estetycznym skandalem.

 

4. Film

Kuba Czekaj - największa nadzieja polskiego kina. Nominowany za własny styl i odwagę w twórczych poszukiwaniach.


5. Teatr

„Biały dmuchawiec” – Mateusz Pakuła - nominowany za debiutancki tom dramatów pt. Biały dmuchawiec. Młody autor objawił niezwykły talent w tworzeniu języka bohaterów swoich sztuk, jak również wyobraźnię, która ukazuje dzisiejszy świat w groteskowym zwierciadle.

 

6. Literatura

Kaja Malanowska „Drobne szaleństwa dnia codziennego” - piszą o tej książce: Ta opowieść jest na swój sposób maniakalna. Malanowska w swoim debiucie faktycznie prowadzi nas przez świat depresji, histerii, samotności, niezrozumienia. Ale też ta perspektywa pozwala jej sporo powiedzieć o naszych czasach, o relacjach z innymi, o normach, które stają się więzieniem. Dobry, intrygujący debiut.