Rozmowa z Filipem Berkowiczem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 10:58
Anna Skulska rozmawiała z dyrektorem artystycznym (jak chcą niektórzy - dyktatorem) Festiwalu "Misteria Paschalia".
Audio

- Staramy się nie wymyślać na siłę przewodniej idei. Można jednak w programie znaleźć wspólny mianownik. W ubiegłym roku była to Męka, Pasja. W tym roku jest to Credo – Wiara, przedstawiona w oratoriach, mszy, motetach a nawet muzyce pasyjnej i heretyckiej - powiedział nam Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu "Misteria Paschalia".

W tym roku Festiwal ma już ósmą edycję. Przez lata zbudowana została jego marka, sprawiająca, że stał się najważniejszym przystankiem dla wielu zespołów, które prezentują tu swoje nowe programy, odkrycia repertuarowe, nowych, wspaniałych wokalistów. "Misteria Paschalia" skupia najlepszych muzyków, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej. Obecnie zespoły same przysyłają swoje propozycje, chcą tu wystąpić. Emmanuelle Haïm, na przykład, od wielu lat starała się wystąpić na Festiwalu, aż w tym roku wreszcie dopięła swego.

Festiwal stał się miejscem konfrontacji różnych sposobów podejścia do muzyki dawnej. Koncerty i dobór wykonawców budzą żywe dyskusje, silne kontrowersje, dzielą publiczność na fanów i przeciwników.

O repertuarowych premierach dotychczasowych edycji festiwalu, o Piotrze Rubiku muzyki dawnej, o sabotażu i szczegółach trzech odsłon tegorocznego festiwalu a także o planach na następną edycję można posłuchać w naszym materiale. Wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie. Polecamy także obejrzenie maszej galerii zdjęć z pierwszego dnia Festiwalu. Wystarczy kliknąć miniaturę obrazka w ramce "Galeria" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Misteria Paschalia 2011 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 16:30
W dniach 18-25 kwietnia Program 2 Polskiego Radia będzie transmitować niemal wszystkie wydarzenia tegorocznego Festiwalu.
rozwiń zwiń