Hanny Marii Gizy rozmowy z fotografami. Premiera książki!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 16:51
13 maja ukazała się książka popularnej dziennikarki Dwójki "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii" (wyd.Rosikon Press).

O czym mówią fotografowie? 
O tajemnicach ich duszy i jej kontakcie ze światem zewnętrznym poprzez to niezwykłe medium, jakim jest fotografia.

Świat widziany przez człowieka jest trójwymiarowy – fotografia rejestruje rzeczywistość dwuwymiarowo. Świat pozostaje w ciągłym ruchu – fotografia jest w stanie go zatrzymać. Od fotografa – jego instynktu, refleksu i interpretacji – zależy wybór tej jednej chwili ze znacznie szerszego kontekstu.

Czym jest fotografia? Samo pojęcie pochodzi z greki: phōtós – światło; gráphō – piszę, rysuję. Fotografia jest więc rysowaniem za pomocą światła. Zawiera w sobie zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu z wykorzystaniem układu optycznego, choć nie jest to konieczne – bo przecież fotografia otworkowa.

Moje prywatne rozmowy z mistrzami obiektywu to z pewnością nie jest podręcznik. Nie zawiera instrukcji, jak zrobić dobre zdjęcie. To opowieść o przygodzie, pasji, miłości, za którą płaci się czasem wysoką cenę.

Hanna Maria Giza

Hanna
Hanna Maria Giza, "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii", wyd. Rosikon Press, Warszawa 2011. Bohaterami książki są: Stefan Bałuk, Adam Bujak, Zbigniew Dłubak, Stefan Figlarowicz, Tomasz Gudzowaty, Krzysztof Hejke, Ryszard Horowitz, Ryszard Kapuściński, Bogdan Konopka, Wojciech Kryński, Natalia Lach-Lachowicz, Zbigniew Łagocki, Krzysztof Miller, Zofia Nasierowska, Chris Niedenthal, Wojciech Plewiński, Krzysztof Pruszkowski, Tadeusz Rolke, Janusz Rosikoń, Marian Schmidt, Tomasz Sikora, Czarek Sokołowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski, Łukasz Trzciński.

 

/