Sylwester z Offenbachem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 19:45
"Wielka księżna Gerolstein" to bezlitosna satyra na pozbawiony skrupułów (i pomyślunku) militaryzm. Ponoć Bismarck skomentował przedstawiony w operetce "spontaniczny" sposób dowodzenia armią "No cóż, tak to właśnie wygląda".

Operetka przygotowana została na Wystawę Światową w Paryżu w roku 1867. Offenbach był wówczas u szczytu powodzenia (były to czasy sukcesów "Pięknej Heleny" i "Życia paryskiego"). Do Paryża miały zjechać najwybitniejsze osobistości ówczesnego świata, koronowane głowy, przywódcy i dowódcy. Znakomity Francuz zaserwował im dającą do myślenia satyrę na militaryzm i bezrefleksyjne szafowanie życiem podwładnych.

Dzieło miało być sukcesem. Offenbach zatem zaangażował do współpracy sprawdzonych w boju libretcistów: Henriego Meilhaca i Ludovica Halévy'ego. W roli tytułowej wystąpiła Hortensja Schneider – najsłynniejsza ówczesna diva operetkowa, która była Piękną Heleną i jako ulubienica najszlachetniejszych salonów idealnie nadawała się do roli, będącej w istocie karykaturą carycy Katarzyny Wielkiej. I choć piękna Hortensja współpracowała z Offenbachem nie po raz pierwszy, potraktowała kompozytora bez sentymentów: zażądała 4,500 franków miesięcznie. Ale było warto: dzieło odniosło sukces natychmiastowy, i, co w tych okolicznościach raczej nieoczywiste, trwały.

Na transmisję z Lozanny zaprasza Aleksander Laskowski

Program

Jacques Offenbach Wielka księżna Gerolstein – opera buffa w trzech aktach i czterech obrazach

Wyk: Béatrice Uria Monzon – mezzosopran, Sébastien Guèze – tenor, Laurence Guillod – sopran, Jean-Philippe Lafont – baryton, Stuart Patterson – tenor, Marcin Habela – baryton, Jean-Pierre Gos – tenor, Carole Meyer – sopran, Lausanne Opera Chorus, Lausanne Sinfonietta, Cyril Diederich – dyrygent

31 grudnia (sobota), godz. 19:00

Czytaj także

Dzieje musicalu we Francji (Agnieszka Kumor | RFI 1993-97)

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 14:18
Cykl poświęcony operetkom i musicalom francuskim. Bohaterem kilku audycji jest Jacques Offenbach i jego twórczość. Inne programy prezentują najbardziej znane musicale wystawiane we Francji, takie jak: "Parasolki z Cherbourga”, "Nędznicy“ czy "Starmania”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operetkowa Varsovia

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 11:25
Marc Minkowski zaszczepił Sinfonii Varsovia zainteresowanie lżejszą gatunkowo muzyką wybitnych twórców XIX-wiecznych. Na retransmiję styczniowego koncertu z utworami Jana Straussa oraz Jacques'a Offenbacha zaprasza Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń