Poradnik duchowy Mistrza

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 20:54
55. rocznica śmierci Leopolda Staffa stanowi doskonałą okazję do wysłuchania archiwalnej audycji poświęconej temu wybitnemu poecie i tłumaczowi.
Audio
  • "Leopolda Staffa poradnik duchowy dla poetów" (PR, 30.05.2012)
Leopold Staff, przed 1905
Leopold Staff, przed 1905Foto: il. za: Wilhelm Feldman, "Współczesna literatura polska 1880-1904", wyd. 1905/Wikimedia, domena publiczna

Czerpał z wielu źródeł, jego twórczość przechodziła przez wiele etapów, należał do kilku epok. Czasem najintensywniejszych poszukiwań własnego głosu był okres młodopolski, początek XX wieku. Powstały wówczas antydekadenckie "Sny o potędze", nastrojowy "Dzień duszy" (ze słynnym lirykiem "Deszcz jesienny") czy też tomiki, w których objawiła się chęć wyrażenia (w duchu nie tylko franciszkańskim) harmonii świata, afirmacji życia w jego złożoności i bogactwie. 

Kształtowana wówczas "poezja zwyczajności" splatała się, wraz z kolejnymi tomikami, z filozofią czerpiącą wiele z idei epikurejskich czy stoickich. "Zmienność Staffa wprawiała współczesnych w zakłopotanie, ponieważ prawie zawsze był aktualny; a przy samym końcu życia, po drugiej wojnie światowej, znalazł się pod wpływem bardzo młodych poetów" - pisał Miłosz.
Z okazji 55. rocznicy śmierci Leopoloda Staffa zapraszamy do wysłuchania audycji "Leopolda Staffa poradnik duchowy dla poetów", nadanej w Programie II Polskiego Radia pięć lat temu. W audycji profesor Andrzej Zieniewicz opowiada o twórczości poety, a w trakcie swej opowieści przytacza fragmenty wierszy Staffa, poddając je interesującej analizie.

Zobacz więcej na temat: Leopold Staff POLSKA
Czytaj także

Budowanie na tym co nieuchwytne

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 14:21
- Nie poddawać się, czyli w momencie odniesienia klęski brać ją jako coś na czym dalej będzie się budować, a nie jako brak. Jak daleko musimy się posunąć w naszym wysiłku, żeby powiedzieć "Spróbował, ale nie udało mu się" – pyta doc. Robert Piłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczne zmagania z ciemnością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 16:16
Władysław Sebyła zginął w kwietniu 1940 roku w Charkowie. Jego niepokojącą, pełną religijnego napięcia twórczość stawiano obok Miłosza czy Czechowicza. Jego spory z Bogiem o sens ludzkiego życia i kształt świata wydają się aktualne również dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Ryszardem Krynickim

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 15:01
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy nagranej podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności.
rozwiń zwiń