Zmarła Doris Lessing, "epicka wyrazicielka kobiecych doświadczeń"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 17:27
Doris Lessing odeszła wczoraj w Londynie. Miała 94 lata. Akademia Szwedzka przyznając jej w 2007 r. literacką nagrodę Nobla, napisała w uzasadnieniu, że brytyjska pisarka "ze sceptycyzmem, żarem i wizjonerską siłą zgłębia podzieloną cywilizację".
Audio
  • Magdalena Miecznicka o Doris Lessing (Poranek Dwójki)
Doris Lessing
Doris LessingFoto: Elke Wetzig / Wikimedia / CC

"Niewielu autorów potrafi tak zaskoczyć czytelnika jak Lessing. Pisarka posiada rzadką umiejętność bezpośredniego przelewania swoich własnych uczuć na papier, w stopniu nieosiągalnym przez innych twórców. To jak cios zadany prosto w serce." (The Times )

Doris May Lessing urodziła się w 1919 r. w Persji (dzisiejszy Iran). Dzieciństwo i młodość spędziła w Rodezji Południowej. W 1949 r. przeprowadziła się do Anglii. Jej twórczość, obejmująca kilkadziesiąt powieści oraz liczne opowiadania i eseje, to przede wszystkim książki psychologiczno-obyczajowe. Dwie z nich zostały sfilmowane. Ze względu na ich wymowę Lessing stała się żywą ikoną marksizmu, feminizmu, antykolonializmu i sprzeciwu wobec apartheidu.

Pisarka debiutowała w 1950 r. powieścią "Trawa śpiewa" - historią białej Afrykanerki, która wiąże się ze swoim czarnym służącym. "Złoty notes" (1962), jej najważniejsze dzieło, uznawana jest za biblię ruchu kobiecego. Inne znaczące książki w jej dorobku to pięcioksiąg "Dzieci przemocy", powieści "Lato przed zmierzchem", "Pamiętnik przetrwania", "Dobra terrorystka", "Piąte dziecko" oraz zbiory prozy "Opowieści afrykańskie" i "Mrowisko".

W jednym z wywiadów po otrzymaniu w 2007 r. literackiej nagrody Nobla Doris Lessing powiedziała:

"Mam 88 lat, a nie można dać Nobla komuś, kto nie żyje. Dlatego myślę, że prawdopodobnie pomyśleli, że lepiej mi go wręczyć, zanim wykituję".

wydawnictwo Albatros/mc

Czytaj także

Uporczywe pisarstwo Alice Munro

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 16:00
- To pisarstwo, wpisane w cykl życia samej autorki, opowiada o zyskiwaniu świata, w którym dzisiaj żyjemy - mówiła w Dwójce prof. Inga Iwasiów. Bohaterką "Rozmów po zmroku" była Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarła Doris Lessing. Noblistka miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 17:34
W Anglii zmarła w wieku 94 lat Doris Lessing, brytyjska laureatka literackiej Nagrody Nobla (2007), autorka powieści psychologicznych, których bohaterkami są kobiety, m.in. wydanych w polskim przekładzie "Lato przed zmierzchem" i "Dobra terrorystka".
rozwiń zwiń