X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100. urodziny Witolda Sadowego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 09:44
- Teatr od urodzenia był dla mnie wszystkim. Już jako kilkunastoletni chłopak interesowałem się teatrem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia słynny polski aktor i publicysta teatralny, który 7 stycznia świętował swoje setne urodziny.
Audio
  • Witold Sadowy w 100. rocznicę urodzin (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Witold Sadowy
Witold SadowyFoto: Tomasz Gzell/PAP

We wtorek 7 stycznia świętowaliśmy na antenie Dwójki jubileusz stulecia wspaniałego aktora od 1945 roku związanego z Teatrem Polskiego Radia. Witold Sadowy to także kronikarz, pamięć środowiska teatralnego i wspaniały gawędziarz. W "Rozmowach po zmroku" opowiadał m.in. o tym, jak ważny był dla niego teatr. - Miałem fioła na punkcie teatru. Był przed wojną taki teatr Tymoteusza Ortyma, który wystawiał bajki dla dzieci. Chodziłem na te przedstawienia, a potem urządzałem je sam - wspominał aktor. - Za czasów szkolnych też grałem Włoszkę z Milanu w przedstawieniu "Laleczka z saskiej porcelany".

Witold Sadowy jest jednym z pierwszych aktorów tworzących powojenny teatr w Warszawie. W 1945 roku zadebiutował w sztuce "Burmistrz Stylmondu" Maetterlincka, a już w 1946 roku wystąpił w pierwszym polskim powojennym filmie, czyli "Zakazanych piosenkach". Jak wspominał, życie w tamtych czasach w Warszawie było prymitywne, panowała skrajna bieda. Jednak ludzie tęsknili za teatrem. - Kiedy jeszcze trwało powstanie, to Jan Mroziński, pierwszy powojenny dyrektor warszawskich teatrów już działał na terenie Pragi. Urządzał programy, składane były recytacje, była też para taneczna. I to był właściwie początek - opowiadał jubilat. 

Witold Sadowy opowiadał również, jak zmienił się teatr na przestrzeni lat i dlaczego współczesny teatr to jego zdaniem "publicystyka".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Tomasz Mościcki

Gość: Witold Sadowy (aktor i publicysta teatralny)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:00
- W dniu nagrania słuchowiska dbam o to, by wstać odpowiednio wcześnie - mówiła w Dwójce Katarzyna Dąbrowska, która wraz z Andrzejem Mastalerzem została uhonorowana prestiżową nagrodą Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń