Polskie Radio
Section05
Tomasz Mościcki

Maciej Englert: spektakl "Vanitas" nie jest podsumowaniem mojej dyrekcji

- Jest to jedno z przedstawień, który Teatr Współczesny jako teatr repertuarowy miał w swoim rocznym projekcie. Po prostu coś naturalnego w cyklu pracy teatru. A że akurat ta premiera jest ostatnia dla mnie jako dyrektora... Nie znaczy to, że próbowałem podsumować swoje życie - mówił w Dwójce Maciej Englert o reżyserowanym przez siebie spektaklu "Vanitas", którym żegna się z funkcją dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Englert TEATR Warszawa Teatr Współczesny w Warszawie KULTURA Dwójka

Jan Kobuszewski - człowiek teatru, filmu, telewizji i kabaretu

19 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego. Mimo że ten legendarny aktor odszedł od nas w 2019 roku, to jego artystyczny dorobek wciąż budzi zachwyt. W audycji "Dwie do setki" artystę wspominali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Olga Lipińska, Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski Dwójka aktor aktorstwo film polski Olga Lipińska Hanna Faryna-Paszkiewicz Roman Dziewoński janusz majcherek Marcin Pesta TEATR kabaret KULTURA

Marta Lipińska: jestem przede wszystkim człowiekiem teatru

- Przewagę teatru nad innymi dziedzinami sztuki było doskonale widać, gdy skończyła się pandemia. Ludzie ruszyli do teatru, mieliśmy pełne sale, wielką jego zaletą jest ten żywy kontakt. Takiego rodzaju sztuki nic nie zastąpi. Niektóre przedstawienia gram po raz setny, czasem jestem już tym zmęczona. Jednak myślę, że ci, którzy przyszli są tu pierwszy i jedyny raz, gram dla nich - mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Dzień Teatru Marta Lipińska Dwójka TEATR aktor aktorstwo aktorzy

Jan Englert, Jan Peszek, Jerzy Stuhr - portret generacji

- Teatr był miejscem, które dawało szansę zaistnienia w tym zawodzie. Było też marzeniem dostać się do dobrego zespołu, w którym swego czasu panowała bardzo ścisła hierarchia ważności, od mistrzów po adeptów na samym dole tej drabiny, którzy - wpatrzeni w mistrzów - nauczyli się życia na scenie - mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff. Bohaterami audycji byli trzej aktorzy, którzy zaczynali swoją karierę w latach 60.: Jan Englert, Jan Peszek i Jerzy Stuhr.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka TEATR aktorzy aktorstwo

Zdzisław Nardelli - włoskie nazwisko i ogromne zasługi dla polskiej kultury

- Wywodził się z kupieckiej rodziny, która przybyła do Polski z Włoch w XVIII w. Nardellowie się zasymilowali, stali się częścią polskiego krajobrazu. Jedną jedyną rzeczą, która zdradzała jego niesłowiańskość, było nazwisko i ten charakterystyczny typ urody. Natomiast on należy bezsprzecznie, tak jak jego przodkowie, do polskiej kultury - mówił Tomasz Mościcki w audycji "Dwie do setki", której bohaterem był Zdzisław Nardelli.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia reżyser henryk rozen Magdalena Zawadzka Monika Zając Roch Siciński Zdzisław Nardelli Dwójka KULTURA

Iwona Malinowska we wspomnieniach. "Od razu po studiach chciała być radiowcem"

- Iwona Malinowska była w swej radiowej pracy niesłychanie rzetelna, zawsze bardzo się przygotowywała. Była dobrą koleżanką, miałem okazję z nią współpracować w Dwójce. Robiliśmy zagadki literackie, duże formy dokumentalne, wspominam to z wielką wdzięcznością. Prywatnie odczuwam wielki żal i tęsknotę. Iwona Malinowska była jedną z najsympatyczniejszych, najuczciwszych i najbardziej prawych osób jakie poznałem w radiu - mówił Tomasz Mościcki, krytyk teatralny, dziennikarz Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Dwójka Iwona Malinowska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Barbara Osterloff Hanna Bielawska-Adamik Kira Gałczyńska Miriam Aleksandrowicz

Andrzej Szczepkowski - niezapomniany głos i odwzajemniona miłość do radia

- Mój ojciec potrafił śpiewać operowe arie, był obdarzony słuchem absolutnym, co zresztą uważał za dar, ale z drugiej strony źle znosił jakikolwiek fałsz. W latach młodości w Krakowie gitarę podarował mu Konstanty Ildefons Gałczyński, z którym się przyjaźnił. Głos uważał za swój najbardziej wartościowy aktorski instrument - mówiła w Dwójce Joanna Szczepkowska, córka aktora.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szczepkowski joanna szczepkowska Monika Zając Roch Siciński Dwójka aktorzy aktor aktorstwo

Marta Lipińska: życie Bronisława Pawlika wypełniały film, teatr i radio

- Z Bronisławem Pawlikiem połączyło mnie prawie 30 lat znajomości i pracy. W radiu sam siebie reżyserował i poprawiał. Nie lubił wspomnień "Misia z okienka", choć dzieci go uwielbiały i to było coś wspaniałego. Udzielał niewielu wywiadów, niechętnie mówił o sobie. Był wspaniałym aktorem farsowym, a to największa sztuka w naszym zawodzie - mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pawlik Dwójka aktorzy aktor aktorstwo Monika Zając Paweł Siwek Marta Lipińska Waldemar Modestowicz

Ludzie kultury i przyjaciele wspominają Andrzeja Matula

- Według mnie był niesamowicie skromnym człowiekiem, pełnym pokory w życiu, w stosunku do sytuacji, wydarzeń, losu. Zawsze pozostanie w mojej pamięci jako ten bezinteresownie dobry, uśmiechnięty, pogodny - mówi w "Kulturalnej Jedynce" aktorka Anna Nehebrecka wspominając zmarłego dzisiaj wieloletniego dziennikarza i lektora Polskiego Radia Andrzeja Matula. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Andrzej Matul Anna Stempniak Magda Mikołajczuk Anna Nehrebecka

"Interesowała go literatura". Rocznica śmierci Bohdana Korzeniewskiego

- Przechodził różne etapy w swoim życiu. Swoje zawodowo-artystyczne obowiązki wykonywał z wielką pasją, walcząc zarazem z całym światem, a potem przechodził na "inne ścieżki leśne"; po to, żeby kontemplować inne fragmenty świata. To, co go jednak interesowało naprawdę, to była literatura - mówiła w radiowej Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru i żona bohatera audycji - Bohdana Korzeniewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Bohdan Korzeniowski reżyser Dwójka TEATR rocznica Andrzej Seweryn

Ignacy Gogolewski - ostatni polski romantyczny aktor

- To był jeden z największych artystów polskiego teatru XX i początku XXI wieku, a przy tym był człowiekiem uroczym, świadkiem epoki, przykładem na bardzo ciekawą przypowieść o nieprzewidywalności ludzkich losów - mówił o zmarłym 15 maja aktorze, scenarzyście i reżyserze Ignacym Gogolewskim Tomasz Mościcki, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 aktor Ignacy Gogolewski Jan Englert Janusz Kukuła Dwójka Monika Zając Olgierd Łukaszewicz emilia krakowska

Cezary Żak: Barbara Krafftówna była niezwykle twórczą osobą

- Na pierwszej próbie sytuacyjnej powiedziała mi: słuchaj, mam taki pomysł, żeby wjeżdżać na scenę na wrotkach. Wzięła potem kilka lekcji jazdy i na szczęście powiedziała: nie, jednak to nie był dobry pomysł - wspominał w Dwójce Cezary Żak, który reżyserował przedostatnią sztukę, w której zagrała Barbara Krafftówna. Aktorka zmarła dziś w wieku 93 lat. W specjalnej audycji na antenie Dwójki niezwykłą artystkę teatralną, filmową i kabaretową wspominali ci, którzy znali ją osobiście.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Dwójka Andrzej Sułek aktorzy aktorstwo aktor KULTURA Cezary Żak joanna szczepkowska Remigiusz Grzela

"Wszyscy go kochali". Artyści wspominają Wiesława Gołasa

- W środowisku słynął z tego, że potrafił zagrać wszystko, tryskał inwencją, uwielbiał pracować. Dar wyrażania siebie, różnych rzeczy, które są poza człowiekiem, były jego udziałem  - tak na antenie Dwójki Wiesława Gołasa wspominał aktor Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas odeszli 2021 Jakub Kukla Maja Komorowska Jarosław Kilian jarosław gajewski Dwójka Teresa Lipowska Anna Seniuk emilia krakowska