100. urodziny Witolda Sadowego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 09:44
- Teatr od urodzenia był dla mnie wszystkim. Już jako kilkunastoletni chłopak interesowałem się teatrem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia słynny polski aktor i publicysta teatralny, który 7 stycznia świętował swoje setne urodziny.
Audio
  • Witold Sadowy w 100. rocznicę urodzin (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Witold Sadowy
Witold SadowyFoto: Tomasz Gzell/PAP

We wtorek 7 stycznia świętowaliśmy na antenie Dwójki jubileusz stulecia wspaniałego aktora od 1945 roku związanego z Teatrem Polskiego Radia. Witold Sadowy to także kronikarz, pamięć środowiska teatralnego i wspaniały gawędziarz. W "Rozmowach po zmroku" opowiadał m.in. o tym, jak ważny był dla niego teatr. - Miałem fioła na punkcie teatru. Był przed wojną taki teatr Tymoteusza Ortyma, który wystawiał bajki dla dzieci. Chodziłem na te przedstawienia, a potem urządzałem je sam - wspominał aktor. - Za czasów szkolnych też grałem Włoszkę z Milanu w przedstawieniu "Laleczka z saskiej porcelany".

Witold Sadowy jest jednym z pierwszych aktorów tworzących powojenny teatr w Warszawie. W 1945 roku zadebiutował w sztuce "Burmistrz Stylmondu" Maetterlincka, a już w 1946 roku wystąpił w pierwszym polskim powojennym filmie, czyli "Zakazanych piosenkach". Jak wspominał, życie w tamtych czasach w Warszawie było prymitywne, panowała skrajna bieda. Jednak ludzie tęsknili za teatrem. - Kiedy jeszcze trwało powstanie, to Jan Mroziński, pierwszy powojenny dyrektor warszawskich teatrów już działał na terenie Pragi. Urządzał programy, składane były recytacje, była też para taneczna. I to był właściwie początek - opowiadał jubilat. 

Witold Sadowy opowiadał również, jak zmienił się teatr na przestrzeni lat i dlaczego współczesny teatr to jego zdaniem "publicystyka".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Tomasz Mościcki

Gość: Witold Sadowy (aktor i publicysta teatralny)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Czytaj także

Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:00
- W dniu nagrania słuchowiska dbam o to, by wstać odpowiednio wcześnie - mówiła w Dwójce Katarzyna Dąbrowska, która wraz z Andrzejem Mastalerzem została uhonorowana prestiżową nagrodą Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń