Historia szpiega, który zdradził tajemnice brytyjskiego wywiadu!

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 14:31
Obsesja, pomysł na ciekawych bohaterów i szpiegowską fabułę - John le Carré ma wszystko, czego potrzebuje dobra książka. Były pracownik brytyjskich służb wywiadowczych opisał nieznany przeciętnemu człowiekowi, pełen tajemnic świat.
Audio
  • Szpieg, który zdradził tajemnice brytyjskiego wywiadu
Kadr z filmu Szpieg opartego na prozime Johna le Carr
Kadr z filmu "Szpieg" opartego na prozime Johna le CarréFoto: źr.mat.prasowe

John le Carré, autor 22 powieści, był szpiegiem, który ukrywał się pod przykrywką brytyjskiego dyplomaty pracującego w Niemczech. Pierwsza jego książka "Budzenie zmarłych” ukazała się w roku 1961, ostatnią - "Nasz rodzaj zdrajcy” - opublikowano 2 lata temu.

- Nieporównanie bardziej wolę czytać pierwszorzędną literaturę drugorzędną niż drugorzędną literaturę pierwszorzędną - mówił Janusz Majcherek.

- To znakomita proza i świadectwo tego, że można i trzeba konstruować opowieści z wykorzystaniem jednego z podstawowych motorów, czyli wątku szpiegowskiego lub sensacyjnego. Wielokrotnie jest on bowiem tak naprawdę pretekstem do opisywania ludzkich postaw; do kreślenia figur, które są nam bliskie, bądź przeciwnie: z którymi nie chcielibyśmy mieć do czynienia - dodał Marek Zagańczyk.

- Le Carré stworzył pewien model świata w oparciu o struktury rzeczywistości wywiadu brytyjskiego, który pozwala przyjrzeć się głębokim dylematom moralnym. Za nimu ukrywa się światopogląd autora, który jest przygnębiający i pesymistyczny. To myślenie o człowieku bez złudzeń, ale też przesycone takim "Conradowskim" poczuciem wierności pewnym wartościom, niszczonym, narażonym na nieustanną pokusę nihilizmu... - wyjaśnia Janusz Majcherek.

Uczestnicy audycji zgodzili się, że źródłem nieszczęścia dla wszystkich bohaterów pozostaje w tym świecie... kobieta. Służba szpiegowska nie dostarcza wystarczającego instrumentarium by zrozumieć płeć piękną. Bohaterowie rzeczywiście sobie z nią nie radzą. Za każdym razem to kobiety, których się nie da zdobyć, które są trochę poza tym światem, które zwodzą.

U  le Carrégo wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane niż w Bondzie, żywe, rozpisane na wiele postaci, niesłychanie pokręcone. To nie są jednoznaczne charaktery: dobre lub złe.

Pisarz wywiadowca

Studiował na Universytecie w Bernie, ukończył Lincoln College w Oksfordzie, po czym wykładał w Eton College. Na przełomie lat 50. i 60. był pracownikiem brytyjskiej służby zagranicznej. Należał również do słynnego zespołu MI6, tajnych brytyjskich służb wywiadowczych (został jednak zadenuncjowany przez podwójnego agenta, Kima Philby'ego).
W powieściach, które zaczął pisać na początku lat 60., odzwierciedla się również jego biografia – osoby mającej kontakt ze światem tajnych agentów i rządowego wywiadu. Widać to choćby w jednej z jego najbardziej znanych książek: "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" ("Tinker, Tailor, Soldier, Spy"), która doczekała się głośnej ekranizacji z Gary Oldmanem i Colinem Firthem w rolach głównych.
O świecie według Johna le Carré opowiedzieli w Dwójce Cezary Michalski, pisarz i publicysta, Marek Zagańczyk, eseista, i Janusz Majcherek, krytyk teatralny.

Słuchaj audycji przygotowanej przez Dorotę Gacek i Elżbietę Łukomską.
(sm)

Czytaj także

"Wymyk", czyli pycha kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 19:00
Jeden z najciekawszych polskich filmów tego roku i znakomita dramatyczna rola Roberta Więckiewicza. O filmie, który trzeba koniecznie zobaczyć rozmawiali Bożenia Janicka I Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń