X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieciństwo pod Toporem. W rocznicę urodzin mistrza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 12:21
Skandalista, nonkonformista i wielbiciel makabry. - Ojciec całym sobą stanowił dla mnie wzór. To było dużo ważniejsze niż zasady krępujące indywidualność i skrywające prawdziwe okrucieństwo świata - mówił w ubiegłym roku w Dwójce syn Rolanda Topora.
Audio
Roland Topor, Warszawa 1996
Roland Topor, Warszawa 1996 Foto: Andrzej Rybczyński/PAP/CAF

Jaki był jeden z czołowych pisarzy i artystów awangardowych XX wieku? Miał obsesję na punkcie śmierci, chorób, erotyzmu i obsceny. Jego śmiech uważano za szatański. Walczył z dydaktyzmem w literaturze dla dzieci.
- Topor miał swoje własne poglądy na temat dzieciństwa - opowiadał w Dwójce pisarz Jan Gondowicz - Uważał, że powinno być okrutne, nie powinno ukrywać natury życia przed dziećmi. Chowanie pod kloszem prowadzi do daleko posuniętych dewiacji, odcina seksualność, wiedzę o powszechnym zdziczeniu. To jest coś, co potem się reprodukuje w następnych pokoleniach. Sam doznał dosyć forsownego wychowania i uważał, że jest jednym z nielicznych normalnych ludzi w swoich czasach.
Jego syn, Nicolas potwierdził w Dwójce, że działanie ojca było dla niego dużo ważniejsze niż nakazy i zakazy krępujące indywidualność i skrywające okrucieństwo, które szybko daje o sobie samo znać. Topor doskonale potrafił obserwować świat z perspektywy dziecka. Miał jednocześnie obsesję na punkcie śmierci, o czym mówił w 1996 roku w wywiadzie dla Polskiego Radia.
- Bezsensowne jest życie bez myślenia o śmierci tak samo, jak niszczenie życia przez ciągłe wspominanie faktu, że przyjdzie ten moment. Jaka powinna być postawa człowieka? Znajduję tylko jeden sposób: poruszanie się między dwoma ekstremami. Jest to rodzaj prądu zmiennego między życiem a śmiercią. Artysta, czy to mężczyzna czy kobieta, jako jedyny może nosić w sobie śmierć, jak w stanie błogosławionym. Z tego rodzi się rzecz żywa, czyli sztuka - mówił Topor.

/
Roland Topor, fot.PAP/Andrzej Rybczynski

Rozmowa w Dwójce toczyła się wokół "Pamiętników starego pierdoły" oraz "Chimerycznego lokatora" Topora. Gośćmi "Rozmów po zmroku" były również: Agnieszka Taborska, pisarka, romanistka i Elżbieta Jeznach, reżyserka, która z Rolandem Toporem współpracowała.
usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roland Topor – mistrz makabreski

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 16:21
W dniu 15. rocznicy śmierci znakomitego rysownika i pisarza o jego twórczości opowiadał Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń