REKLAMA

Wspinają się na szczyty, bo one są

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 16:24
- Jak nie musisz, to się nie wspinaj. Jak musisz - to się naucz wspinania! - mówi o górach prof. Andrzej Paczkowski, historyk.
Audio
Wspinają się na szczyty, bo one są
Foto: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons/CC

Góry fascynują wszystkich - niezależnie od tego, czy podziwia się ich surowe piękno z daleka, czy aktywnie uprawia się wspinaczkę.

- Jest tyle rodzajów wolności, ile ludzi na świecie. Ja chciałabym powiedzieć o wolności od strachu - mówiła Wanda Rutkiewicz. - To nie oznacza, że nie ma powodów do strachu. Uwolnienie przez usunięcie przyczyny to tylko pozornie dobre rozwiązanie. Pozbawienie nas uczucia strachu w ogóle zabije w nas zdolność samoobrony. I chyba oi oristu zanudzi. Strach przed agresją, utratą czegokolwiek, kogolwiek, planów, marzeń, miłości powinien istnieć. I pewnego dnia powinien nas opuścić. To wspaniały moment, kiedy przestaliśmy się bać!

O namiętności do gór, wspinaczki, sportu wyczynowego, magii i mistyce wędrówek wysokogórskich  mówili: Andrzej Paczkowski i Ewa Matuszewska, autorka książek o Wandzie Rutkiewicz. W audycji Anny Lisieckiej i Elżbiety Łukomskiej wykorzystane zostały także nagrania archiwalne i wypowiedzi jednej z najwięszkych kobiet wspinaczy.

(krzk)

Czytaj także

Ucieczka na szczyt

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 23:00
O nowo wydanej książce poświęconej złotej erze polskiego himalaizmu oraz fenomenowi dominacji Polaków w Himalajach w latach 70. i 80. porozmawiamy z jej autorką, Bernadette McDonald
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Rutkiewicz symbolicznie wróciła w Tatry

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 15:38
W 20 rocznice śmierci polskiej himalaistki na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą po słowackiej stronie Tatr odsłonięta została płyta upamiętniająca Rutkiewicz.
rozwiń zwiń