Polskie Radio
Section05
Wanda Rutkiewicz

Powstaje film o legendarnej alpinistce. Autorka scenariusza: Wanda Rutkiewicz parła do przodu i zdobywała

Powstaje film o Wandzie Rutkiewicz, słynnej zdobywczyni najwyższych szczytów. - Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem było dla mnie, po tym jak zapoznałam się z całym życiem Wandy Rutkiewicz, wyjęcie takiego fragmentu, który opowie o niej najlepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Podgórska, autorka scenariusza. Który moment życia himalaistki zobaczymy w produkcji?
Zobacz więcej na temat:  film polski Maciej Pieprzyca Wanda Rutkiewicz Joanna Sławińska

Anita Jancia: aktywność determinuje moją pracę aktorską

Jak sama o sobie mówi, aktorka aktywna. Faktycznie można się przekonać, że Anita Jancia cały czas jest w sportowym pędzie: a to rowery, a to narty, a to wspinaczka, czy morsowanie w górskich potokach. Porzuciła Warszawę, by wrócić w rodzinne strony – jej ukochane Beskidy. Gra w Teatrze Polskim w Bielsku Białej. Również w jej aktorstwie nie brakuje wątków sportowych – wciela się bowiem w rolę Wandy Rutkiewicz w wystawianym od 2017 roku monodramie "Wanda". 
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka Wanda Rutkiewicz aktywność fizyczna aktorstwo

Wanda Rutkiewicz: kobieta niezwykła, legenda himalaizmu

Wanda Rutkiewicz to legenda polskiego i światowego himalaizmu – pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która stanęła na szczycie Mount Everest. Jako pierwsza kobieta zdobyła K2. W czwartek, 15 grudnia, będzie miał premierę w TVP 2 poświęcony jej film dokumentalny "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wanda Rutkiewicz film dokumentalny premiera TVP Himalaje wspinaczka góry Malwina Kiepiel Katarzyna Cygler Trójka

Druga Polka na K2. Monika Witkowska gościem Trójki

36 lat temu, w dniu swoich imienin (23 czerwca 1986 roku) Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy w ogóle polski himalaista – zdobyła szczyt K2. Miesiąc temu ten wyczyn powtórzyła Monika Witkowska.  – Jest to okazja do tego, by zwrócić uwagę na himalaizm kobiecy w Polsce. Ten himalaizm jest obecny, dziewczyny działają w najwyższych górach, ale mało się o tym mówi – powiedziała himalaistka w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki wspinaczka Broad Peak góry KSIĄŻKA rozmowa Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz: jaką była osobą?

Legenda polskiej i światowej himalaistyki, pierwsza kobieta, która zdobyła K2, trzecia, która weszła na Mount Everest. Wanda Rutkiewicz to jedna z patronek roku 2022. Od dzisiaj w Trójce czytana jest jej powieść: "Na jednej linie", opowiadająca między innymi o jej pierwszych wspinaczkach w Karkonoszach, a przede wszystkim o wyprawie na Mount Everest w 1978 roku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wanda Rutkiewicz alpinizm Himalaje wspinaczka Mount Everest Katarzyna Cygler Trójka