Patti Smith to nie królowa punk rocka!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 18:45
– Ta książka dobitnie to pokazuje, że mało co miała wspólnego z punk rockiem: była za stara, oczytana, wyrosła z innego środowiska, w książce wciąż powtarzają się poeci, malarze, nawet kino – ocenia Grzegorz Brzozowicz.
Audio
Od lewej: Jacek Wakar, Grzegorz Brzozowicz, Jerzy Jarniewicz i John Porter
Od lewej: Jacek Wakar, Grzegorz Brzozowicz, Jerzy Jarniewicz i John Porter Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

19 września, w środę ukażą się w Polsce "Poniedziałkowe dzieci” – długo oczekiwana książka Patti Smith, wyróżniona między innymi National Book Award w kategorii literatura non fiction za rok 2010. Wydawnictwo przez 37 tygodni utrzymywało się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

To fascynująca opowieść o związku i przyjaźni artystki z fotografem Robertem Mapplethorpe’em, o ich wspólnym starcie w Sztukę i w dorosłość. To też opowieść o pokoleniu, które wywarło znaczący wpływ na amerykańską (i nie tylko kulturę), a patronowali mu choćby Allen Ginsberg, Janis Joplin oraz Jimi Hendrix, a także o Nowym Jorku lat 60. I 70. ubiegłego wieku, z symbolem jego bohemy – hotelem Chelsea.


Jak podkreśla w "Rozmowach po zmroku” Jerzy Jarniewicz ta książka to szok, także dlatego że nagle buntowniczka, rebeliantka wydaje książkę w twardych okładkach, książkę, która zdobywa nagrodę. To zaskakujący zwrot w twórczości, która początkowo powstawała w podziemiu.

"Poniedziałkowe dzieci” to także kolejne pożegnanie z Robertem Mapplethorpe’em.  Z nim Patti Smithi żegna się na wszystkich swoich płytach. W przypadku książki rodzi to też pewne pytania o próbę wybielenia fotografa, wokalistka przemilcza m.in. jego prostytuowanie się, które miało mu zapewnić pieniądze na narkotyki.

/

Dla Johna Portera "Poniedziałkowe dzieci” to także powrót do własnej młodości, możliwość przeżycia jeszcze raz zmian, jakie dokonywały się w Wielkiej Brytanii w tamtym czasie.  - Wspaniały dokument historyczny - jak podkreśla.  Ale to nie tylko zapis pewnego czasu, czy zapis przeżyć artystki, to też dowód na to, że Patti Smith plasuje się między hippisami a punk rockiem - ocenia Grzegorz Brzozowicz.

Patti Smith i jej twórczość, a przede wszystkim książka „Poniedziałkowe dzieci”, były tematem poniedziałkowych "Rozmów po zmroku”. Gośćmi Jacka Wakaraw byli Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk, tłumacz, znawca literatury anglojęzycznej, John Porter – od lat mieszkający w Polsce walijski muzyk, kompozytor i autor tekstów oraz Grzegorz Brzozowicz – krytyk muzyczny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Czytaj także

Muzyczne podsumowanie Patti Smith

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 10:39
Wprowadzona do Rock And Roll Hall Of Fame charyzmatyczna Patti Smith wydała płytę ze swoimi największymi przebojami nagranymi dla wytwórni Arista i Columbia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patti Smith, Marianne Faithfull, Debbie Harry - kobiety życia Patricka Wolfa

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 12:59
- Miłość sprawiła, że znów poczułem się piękny i niewinny jak dziecko. To przesłanie płyty "Lupercalia" - zdradza Annie Gacek słynny songwriter.
rozwiń zwiń