"Wbrew opiniom o aktorkach, my też czytamy, a nawet piszemy”

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:18
- Aktorki w Polsce kojarzą się z wyuzdaniem i brakiem moralności, dlatego nasze książki z góry oceniane są jako złe - mówiła w Dwójce Agnieszka Pilaszewska, autorka powieści "Przepis na życie", opartej na serialowym scenariuszu jej pióra.
Audio
Wbrew opiniom o aktorkach, my też czytamy, a nawet piszemy
Foto: Grzegorz Śledź/PR

Aktorki coraz częściej debiutują w roli pisarek. Ewa Wencel, która stworzyła wspaniałą kreację w "Placu Zbawiciela" Krzysztofa Krauzego, jest scenarzystką ponad 50 odcinków jednego z najpopularniejszych polskich seriali ostatnich lat - "Czasu honoru". W ostatnim czasie książkę wydała Izabela Kuna, która w powieści "Klara" stworzyła sugestywny portret współczesnej singielki, wciąż szukającej szczęścia, użerającej się z matką i żonatym kochankiem. Zdaniem innej piszącej aktorki Agaty Porczyńskiej, w tym pociągu do pisania nie ma nic dziwnego.

- Ja nie rozumiem braku wiary w nasze pisarstwo. Przecież zawód aktora i pisarza ma wspólny mianownik, a jest nim słowo - zwracał uwagę gość Pawła Siwka. Goszczące w "Rozmowach po zmroku" Izabela Kuna i Agnieszka Pilaszewska podkreślały, że ich książki nie biorą się z wyrachowania, czy jakiejś mody, ale z organicznej potrzeby. - Pisanie towarzyszyło mi przy różnych okazjach, na starość chciałabym wyłącznie pisać - zwierzała się Pilaszewska.

Czy doświadczenia z teatralnych scen i filmowych planów pomagają im w pisaniu, jak ich książki są odbierane przez czytelników? Odpowiedzi na te i inne pytania w nagraniu audycji.

Czytaj także

Dialogi niesceniczne z Agnieszką Pilaszewską

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 15:47
Popularna aktorka teatralna i filmowa, znana również z małego ekranu, opowie o swej pracy na scenie, o byciu scenarzystką oraz o swych, nie tylko zawodowych pasjach. Zapraszamy do Dwójki w sobotę o 12.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ścisły umysł nie przeszkodził jej zostać scenarzystką

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 18:05
Ewę Wencel telewidzowie kojarzą z rolami w wielu telewizyjnych produkcjach, m.in. w "Czasie honoru". Mało kto wie natomiast, że jest ona również współautorką scenariusza tego popularnego serialu.
rozwiń zwiń